‘Toplumun korkuya değil özgüvene ihtiyacı var’

Anavatan Partisi (ANAVATAN) Genel Başkanı Erkan Mumcu, milleti devletin kiracısı olarak gören yöneticilerden vatandaşın bıktığını ve mülk sahibinin millet devletin ise bekçi ve hizmetkâr olması gerektiğini söyledi.

Mumcu, Karşıyaka Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) ziyaretinde idealleri için yaşadığını, yoksa çektiği çilenin yaşanacak gibi olmadığını söyledi. Mumcu, “Bu elbise bu idari yapı içinde artık Türkiye’ye dar gelmektedir. Bürokrasi artmıştır. Kaynaklar verimli kullanılamaz haldedir. Siyasetçilerin sorunlara çözüm getirmesi gerekir. Bizde siyaset kamplaşmalarla yapılıyor. Sağcı, solcu, ilerici, laik, muhafazakâr gibi kamplara bölünerek siyaset yapılıyor. Hizmet ön plana çıkarılmıyor Böylece insanlar kendi taraftarını koruma psikolojisi ile hareket ediyor.” dedi.

Karşıyaka Lunapark Müzikhol’de partisinin toplantısına da katılan Mumcu burada da partililere bir konuşma yaptı. Anavatan Partisi’nin tarihi bir kurum olduğunu ifade eden Mumcu, “Kökler ne kadar derinde olursa dallar da o kadar iyi olur. Özal, bize bir parti değil, bir zihniyet hediye etti. Atatürk’ten sonra halkımız sadece Menderes ve Özal’ı hayırla yad ediyor. Bunun nedeni onların idareci değil lider olmasıdır.” İfadelerini kullandı.

Türkiye insanının Akdeniz havzasında en fazla çalışkan bir millet olduğunu vurgulayan Mumcu, “İlerleyemememizin sebebi kötü yönetimlerdir. Özal dışındakiler ülkeyi sadece idare ettiler. Artık kararlı yöneticilere ihtiyaç var. Düsturumuz özgürlük, adalet ve berekettir. Siyasette yeni kuşaklara ihtiyaç var. Herkesin hak hukukunu savunuyoruz. Bizim siyaset anlayışımız gücün yerine hakkı koymaktır. Hakkın gücünü hâkim kılmaktır.” dedi.

Toplumun korkuyla yönetildiğini ifade eden Mumcu, devlet idarecilerinin sürekli halka korku verdiğine dikkat çekerek, bu tutumdan vaz geçilmesini istedi. Türkiye’nin idarecilerden bıktığını ifade eden Mumcu, “Milleti devletin kiracısı olarak gören yöneticileri vatandaş istemiyor. Mülk sahibi millet devletin ise bunun bekçisi ve hizmetkârıdır. Bizi sürekli birileri bölünme tehlikesiyle, krizle korkutuyorlar. Bu ülke vatandaşlarının özgüvene ihtiyacı var. Kimse milleti korkutmaya çalışmasın.” şeklinde konuştu. Terör nedeniyle 30 bin kişinin hayatını kaybetmesine rağmen toplumun sağduyusu sayesinde kimsenin birbirine düşmanlığının olmadığını vurgulayan Mumcu, “Bütün bunlara rağmen biz kız alıp vermeye devam ediyoruz, terörden-merörden korkmayın.” dedi.

ANAVATAN lideri Mumcu konuşmasının ardından partilerine katılan üyelere rozet taktı.