Toprak koruma kanunu geliyor

ANKARA - Tarim ve Köyisleri Bakani Mehmet Mehdi Eker, geçtigimiz yasama dönemi içinde çikarilan "Toprak Koruma ve Arazi Kullanimi Kanunu" kanununa iliskin yönetmeliklerin tamamlandigini ve yayinlanmasi için ilgili birimlere gönderildigini söyledi.

TEMA vakfi görevlileri tarafindan “Erezyonla Mücadele Haftasi Etkinlikleri” çerçevesinde düzenlenen 3 günlük topraga saygi yürüyüsü Konya’nin Karapinar Ilçesinde bugün sona erdi. TEMA görevlire 3 gün boyunca Konya’dan Karapinar’a yaklasik 100 kilometre yol yürüdüler. Topraga saygi yürüyüsünün tamamlanmasi nedeniyle Konya Karapinar’da bir tören düzenlendi. Konya’daki törende konusan TEMA Vakfi Yönetim Kurulu Baskani Nihat Gökyigit, 2006 yilinin “Dünya Çöller ve Çöllesmeyle Mücadele” yili olacagini hatirlatarak, “Bundan yararlanarak çöllesmeyi daha çok gündeme getirip bazi fonlarin çöllesmeyle mücadeleye aktarilmasini saglamaliyiz. Erezyonla mücadeleyle kazandigimiz topraklarin daha dikkatli ve verimli kullanilmasini saglamaliyiz” dedi. Gökyigit, 3 gün boyunca topraktan özür dileye dileye yürüdüklerini söyledi.

Tarim Bakani Mehdi Eker, Erezyonla Mücadele Haftasi’ndaki etkinliklerde, erezyon tehdidinin devam etttigini mücadele bilincinin duyurulmasi ve gerekli tedbirlerin düsünülmesi için iyi firsat oldugunu söyledi. Bursanin bir çok yeni ürün üretmesine karsin toprak ile suyu üretemedigini vurgulayan Bakan Eker, “Insanoglu kendisine verilen hayatin bu iki temel unsurunu mutlaka muhafaza etmelidir. Bunlari Muhafaza ettigi sürüce kendisinin ve gelecek nesillerin hayatini güvence altina alabilir” dedi. Türkiye’nin bugüne kadar toprak kaybini önleyecek yasal bir mevzuata sahip olmadigini dile getiren Eker, bir çok ilk gibi Toprak Koruma ve Arazi Kullanimi Kanunu’nun çikarilmasinin AK Parti’ye nasip oldugunu ifade etti. Bu kanunla ilgili yönetmeliklerin hazirlandigini ve yararlanilmasi için ilgili birimlere gönderildigini belirten Eker, bu yönetmeliklerden sonra illerde Toprak Koruma Kurullari olusturacagini, bu kurullarin illerde topragin korunmasi, erezyonla mücadele, arazinin amaç disi kullaniminin önlenmesi konularinda çalisma gösterilecegini söyledi.