‘Topuklu ayakkabı giyin’ uyarısı

Rahat olduğu düşünülerek alınan tamamen düz topuklu ayakkabıların özellikle ayakta uzun süre beklemek zorunda kalan basın ve emniyet çalışanlarının daha çabuk ve daha fazla yorulmasına neden olduğu belirtildi.

Uzun süre ayakkabı giymek ve ayakta beklemek zorunda kalan yetişkinlerin beden sağlığı için mutlaka topuklu ayakkabı kullanması gerektiğine değinen Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baktır, basın ve emniyet mensuplarının uzun süre ayakta durmak zorunda kaldıklarını ve kendilerini rahat hissetmeleri, yorulmayı geciktirmeleri, bacaklarda oluşan ağrı ve sızıyı en aza indirmeleri için topuklu ayakkabıları tercih etmelerini istedi.

Kadınların en az 3-4 santimetre, erkeklerin ise 2-2.5 santimetre yüksekliğinde topuğu bulunan ayakkabıları tercih etmelerinde fayda olacağını dile getiren Prof. Dr. Baktır, hiç topuğu olmayan veya standartların üzerindeki uzunlukta topuklu ayakkabı kullananların, daha çabuk yorulduğuna, yürümekte zorluk çektiklerine, yük dengesi bozulduğu için bacağa vuran ağrı ve sızılara kişilerin maruz kalabileceğini vurguladı.

Tamamen düz veya 8-10 santimetreye kadar varan çok uzun topuklu ayakkabıların ayak sağlığı kadar beden sağlığını da tehdit ettiği belirten Baktır, Hiç topuğu olmayan veya standartların üzerindeki uzunlukta topuklu ayakkabı kullananların daha çabuk yorulduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Ali Baktır ayakkabı kullanımının gelişmekte olan çocuklar ve yetişkinler olmak üzere iki aşamada değerlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, ayak sağlığı için öncelikle ayağın şekline uygun ayakkabılar seçmeye özen gösterilmesini istedi.

Baktır, ayakkabı tabanının esnek olmasının da rahatlatıcı bir etkisi olduğunu ve bu tür ayakkabıların tercih edilmesi gerektiğini açıkladı.

Ayakkabı alırken her ikisinin de giyilip yürüyerek test edilmesi gerektiğine değinen Prof. Dr. Baktır, “En uzun parmak ile ayakkabının ucu arasında yarım santim boşluk olmasına dikkat etmek gerekiyor. Ortopedik ayakkabılar ayakta önemli taşıyıcı noktaları desteklediği için yürüyüşü rahatlatıcı yönü bulunuyor. Ortopedik ayakkabılar vücudun rahat taşınmasını sağlıyor, omuriliğin duruşunu destekliyor, kişinin yorulmasını geciktiriyor. Doğal malzemeden üretilen ayakkabılar cilt sağlığının korunmasını sağlıyor, nasır, batık tırnak ve mantar gibi rahatsızlıkların oluşmasını engelliyor” dedi.