Topyekün bir degisim hazirliklari devam ediyor

ANKARA - Devlet Bakani Nimet Çubukçu, yeni Sosyal Hizmetler Yasasi ile kimseyi memnun etmeyen hizmet anlayisi ve eskimis politikalarin A'dan Z'ye temize çekilecegini belirtti.

Çubukçu, Bakanligi’nin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüsülmesi sirasinda yaptigi konusmada, çocuklara yönelik hizmetlerin kisla tipi binalarda, kogus sistemiyle sürdürülmesininin dogurdugu olumsuz sonuçlar öteden beri bilinmesine ragmen, degistirilmesi yolunda gösterilen gayretlerin bir çok nedenden dolayi gerçeklesmedigini dile getirdi.

Çubukçu, çocuk yuvalarindaki toplam kapasitesinin 8 bin 736 olmasina ragmen 9 bin 935 çocuga hizmet verdigini, yetistirme yurtlarinin toplam kapasitesinin 8 bin 853 oldugu halde yurtlarda kalan genç sayisinin 10 bin 242 oldugunu söyledi. Yeni sosyal hizmetler yasasi ile kimseyi memnun etmeyen hizmet anlayisi ve eskimis politikalarin A’dan Z’ye temize çekilegine isaret eden Çubuk Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda topyekün bir degisimin hazirliklari sürdügünü kaydetti. Yeniden yapilan kapsaminda “Aile Yaninda Bakim” modelinin benimsendigini vurgulayan Çubukçu, ekonomik nedenlerle kurum bakimi hizmetinden yararlanmak üzere basvurana ailelere, ayni nakti yardim yapilarak çocuklarin ailelerin yaninda kalmasinin hedeflendigine isaret etti. Çocuklarin ailelerinin yaninda kalma hedefine büyük oranda ulasildigini vurgulayan Çubukçu,. maddi yoksunluk nedeniyle kurum bakimi için müracaat talebinde bulunan 4 bin 17 çocuk kuruluslarina alinmadan ailesinin yaninda desteklendigini, 2005 yilinda da bin 1.330 çocugun bu sekilde ailesine kavustuguna isaret etti. Çubukçu, önümüzdeki dört yil içerisinde 10 bin çocugu ailesinin yanina döndürmeyi hedeflediklerini belirtti. Ailelere yapilan yardimlari 158, 08 YTL’ye çikarilmasinin çocuklarin ailelerinin yaninda kalmalarinda önemyi katki sagladigini kaydeden Çubukçu, aileye egitim, yol, harçlik giderlerinin karsilanmasi için sunulan destekle bu miktarign 300 YTL’ye ulastigini belirtti.

Çubukçu, ülkemizde halen 637 koruyuçu ailenin çocuklarin bakimini sagladigini, bu sayinin mevcut potansiyel göz önüne alindiginda 10 bine çikarilmasinin mümkün oldugunu kaydetti. Kurumun önem verdigi evlat edindirme uygulamasindan bugüne kadar 8 bin 135 çocuk, 2005 yilinda ise 279 çocugun evlat edindigini belirtti.

Çubukçu, yeni faaliyete geçirdikleri “Sevgi Evleri” ve Çocuk Evleri” modellerinin hayata geçirildigini, sivil toplum kuruluslari ile yapilan çalismalarda çocuklarin ev gençleri ev ortaminda, daha iyi kosullarda yasayacaklarini söyledi.

Çubukçu, 6’si son iki yilda açilan, toplam 42 çocuk ve gençlik merkezlerinin bulundugu, kuruluslarda çocuk ve gençlerin rehabilitasyonu, okula yönlendirilmesi, ise yerlestirilmesi gibi temel hizmet görevleri yaptigini kaydetti. Çubukçu,. merkezlerden bugüne kadar 41 bin 982 çocugun yararlandigini, son bir ay içerisinde 536’si yatili olmak üzere sokakta yasayan 1.469 çocuga ulasildigina isaret etti.