Torbalı’da Kutlu Doğum Bahçesi açıldı

İzmir'in Torbalı ilçesinde, Torbalı Belediyesi tarafından yaptırılan Kutlu Doğum Gül Bahçesi Parkı törenle açıldı.

İzmir’in Torbalı ilçesinde, Torbalı Belediyesi tarafından yaptırılan Kutlu Doğum Gül Bahçesi Parkı törenle açıldı. Gül Bahçesi’nin açılışı mehteran, ilahi ve ney dinletisi eşliğinde yapıldı. Programa Torbalı Kaymakamı Zeki Arslan, Belediye Başkanı R. İsmail Uygur, İzmir İl Müftü Vekili İlyas Öztürk, İlçe Müftüsü Mehmet Akpınar, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yapımının yaklaşık dört ay sürdüğü Gül Bahçesi, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini de taşıyor.
    Eski İzmir Caddesi üzerinde yer alan 900 metrekarelik alana yapılan park, Hz. Peygamber (sav)’in doğum gününe özel olarak yaptırıldı.
Bursa’dan özel olarak getirtilen ve 11 ay boyunca açan 30 çeşit gülün yer aldığı Kutlu Doğum Parkı’nda en dikkat çekici ekipmanı ise aydınlatma direkleri. Farklı ve ihtişamlı görünüşleri ile ilgi gören bu direkler ise özel olarak İstanbul’dan getirtildi. Gül Bahçesine yapılan 6 adet aydınlatma direğinin bir örneği Türkmenistan Devlet Başkanlığı’nın bahçesinde bulunuyor. Sarı ışıklı aydınlatma direkleri, akşam karanlığıyla birlikte Kutlu Doğum Parkı’nın ihtişamlı görüntüsünü gözler önüne seriyor.
    İlçe Müftüsü Mehmet Akpınar’ın teklifi sonrasında CHP’li Belediye Başkanı R. İsmail Uygur, ünlü mermer ustası Aydın Korkmaz ile anlaştı. Gül Bahçesi Anıtı için çalışmalara başlayan Korkmaz, 8 çalışanıyla birlikte 1,5 ayda anıtı tamamladı. Tamamen el işçiliği ile yapılan anıt muhteşem bir görünüme kavuştu. Anıtın çevresinde 4 halifeye ait ünlü sözler bulunuyor. Bahçeye Kur’an-ı Kerim’deki ayet sayısı düşünülerek 6 bin 666 adet gül dikildi.
Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, “Peygamber Efendimiz(sav)’in 1440’ncı yılını kutladığımız kutlu doğumu hatırına İlçe Müftülümüzün teklifi sonucunda böyle bir Gül Bahçesi ve anıt oluştu. Bizim bildiğimiz kadarıyla böyle bir Kutlu Doğum Gül Bahçesi İzmir’de hatta Türkiye de yok böyle bir anlamlı günde böyle bir projeyi Peygamber Efendimiz(sav)’in doğum gününde herkese hediye ediyoruz.” dedi
Kaymakam Zeki Arslan, “Bu yıl ki kutlu doğum haftasında üzerinde durulan konu merhamet bütün insanların merhametli olmasıyla birçok sıkıntının çözüleceği ve birlik ve beraberlik içinde huzurlu bir ortam oluşacağını inanıyoruz.” diye konuştu.