Töre cinayeti doktorun sayesinde önlendi

Alınan bilgilere göre ilçenin Ilıcak köyü Belliyurt mezrasında 21 yaşındaki Z.Ç. isimli genç kız ile amcasının oğlu M.Ç.'nin yasak aşk ilişkisi sonucu hamile kaldı.

Bunun üzerine genç kızın ‘Nasıl olur ben bekârım’ deyince durumu anlayan doktor cihazlarda sorun olduğunu belirterek, yanlış olabileceğini belirterek tekrar kan tahlili yapılmasını istedi.

Tahlillerle kızı oyalamaya çalışan doktor durumu Kaymakam Ali Arslantaş’a ulaştırdı. Hamile olduğunu anlayan kız yanındaki ağabeyini kandırarak hastaneden kaçarak köye gitti.

Kızın hastaneden kaçtığını anlayan doktor durumu ilgililere iletti. İlçede benzer bir olaydan dolayı töre cinayetine kurban giden Naile Erdaş olayından sonra yetkililer bu kez işi sıkı tutmak için kızı geri getirmek için harekete geçti.

Hastaneden tam donanımlı bir ambulansı köye gönderen Kaymakam Ali Arslantaş, kızın ailesine kızın bazı hastalıkları olduğunu ve hastaneye götürmeleri gerektiğini ifade etti.

Ambulansla kızı köyden alan doktorlar Devlet Hastanesi’nde kontrol altında tutulduktan sonra kız, Valilik tarafından koruma altına alınarak Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gönderildi.

Savcılığı ifade veren Z.Ç. amcasının oğlu M.Ç. ile yasak aşk ilişkisi yaşadıklarını kabul etti. Genç kızın ailesi M.Ç.’den şikayetçi olmayınca serbest bırakıldı. Ancak M.Ç.’nin asker kaçağı olduğu ortaya çıkınca jandarma askerlik işlemleri için Askerlik Şubesi’ne götürüldü. Burada yapılan işlemlerinden sonra serbest bırakıldı. Kızın ailesi savcılığa başvurarak, kızlarına sahip çıktıklarını belirttiler ama ailenin geri alma başvurusu reddedildi.

Öte yandan M.Ç.’nin amcasının kızı Z.Ç.’yi evlenmek için istediği ancak ailesinin buna razı olmaması üzerine evlenmek için yasak aşk ilişkisi yaşadıkları iddia edildi.

Olayın duyulması üzerine gençlerin ailelerinin çocukların evlendirilmesi konusunda anlaştıkları kaydedildi.