Töre kurbanı Yasemin toprağa verildi

İmam nikahlı eşi tarafından bakire olmadığı gerekçesi ile geri gönderildiği baba evinde ağabeyi tarafından vurularak öldürülen Yasemin Çetin, Gülveren Merkez Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze namazı sırasında Çevik Kuvvet güvenlik önlemleri aldı. Cenaze törenine aralarında DTP ve SDP Kadın kolları, İHD, 78’liler Derneği gibi sivil toplum kuruluşundan bir grup kadın da katıldı. Sivil toplum kuruluşundan gelen kadınlar, Yasemin’in tabutunun üzerine bir buket papatya bırakdı.

Yasemin’in cenazesi, kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi. Aile yakınları gazetecilerin mezarlıktan görüntü almalarını engelledi.

Öte yandan sivil toplum kuruluşlarını temsilen cenazeye katılan kadınlar, “Namus adına kadınların katledilmediği bir Türkiye için, mağdurun değil suçun ve suçlunun mahkum edildiği bir Türkiye için; tecavüz ve cinayetlerin gerek yasalarda gerekse kamu vicdanında yargılanmasında önemli rolleri ola, adli tıp kurumlarına, yargı mensuplarına ve medyaya sorumluluklarını hatırlatırız. Devlet yetkilileri tecavüz eden ve cinayeti gerçekleştiren kişileri bir an önce bulup yargılanmasını sağlamalıdır. Yasemin; yaşadıklarından erken haberdar olamadığımız, çığlığını geç duyduğumuz için bağışla bizi. Şimdi seni son yolculuğuna sessizce uğurlarken; sessizliğimizle bu cinayeti protesto edecek, kadın katliamlarına seyirci kalmayacağız” yazılı basın açıklaması dağıttı.