Tören programı

Hrant Dink, bugün son yolculuğuna uğurlanıyor.

Uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, bugün son yolculuğuna uğurlanacak. “Hrant Dink’i Uğurlama Komitesi” adına Agos Gazetesi avukatı Fethiye Çetin, DİSK Genel Sekreteri Musa Çam, İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu adına Tayfun Mater ve ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Hakan Tahmaz imzasıyla yapılan yazılı açıklamada cenaze töreninin ayrıntıları kamuoyuna duyuruldu ve şöyle denildi:

“Hrant Dink’i kişiliğine ve mücadelesine yakışır bir biçimde uğurlamak üzere, bütün yurttaşları cenaze törenine katılmaya ve uğurlamaya katılacak olanları tören komitesinin uyarılarına ve kararlarına uymaya çağırıyoruz.” Hrant Dink’in son yolculuğu şu program çerçevesinde gerçekleşecek:

Agos önünde konuşmalar
* Cenaze töreni AGOS Gazetesi önünde 11.00’de başlayacak.

* Kortej AGOS Gazetesi’nden Şişli istikametine doğru ve ana bulvar üzerinde oluşturulacak. Burada Dink’in ailesi adına bir konuşma yapılacak.

Taksim’e doğru yürüyüş
* Saat 11.30’da cenaze arabasıyla birlikte, buradan Taksim istikametine doğru yürüyüşe geçilecek.

* 8 kilometre olan yürüyüş güzergahı şöyle: Osmanbey-Harbiye-Taksim-Tarlabaşı Bulvarı-Unkapanı-Saraçhane-Aksaray-Yenikapı İDO İskelesi.

Divan’da ailesi ayrılacak
* Kortej, Elmadağ Divan Oteli kavşağına geldiğinde, cenaze arabası ve aile, Kumkapı’da Meryem Ana Kilisesi’nde düzenlenecek tören için ayrılacak.

* Kortej yürüyüşü Taksim’e ve oradan Unkapanı yönüne devam edecek. Yenikapı iskelesi meydanına gelindiğinde kilisedeki törenden çıkan cenaze arabası da meydanda büyük kitle ile buluşacak.

* Cenaze arabaları Zeytinburnu’nda Balıklı Ermeni Mezarlığına doğru yola çıkacak.

* Şehir dışından gelen araçlar Mecidiyeköy-Ali Sami Yen Stadı’nda park edecek ve yaya olarak Şişli-Osmanbey yönüne devam edecek.

Pankart yok, slogan yok
* Hrant Dink’in vasiyeti ve ailesi ile AGOS çalışanlarının kararı üzerine cenaze töreninde pankart açılmayacak, slogan atılmayacak. Sadece tek bir “Hepimiz Hrant Dinkiz! – Hepimiz Ermeniyiz!” pankartı arkasında, sessiz bir yürüyüş yapılacak.

* Meryem Ana Ermeni Kilisesi’nde düzenlenecek töreni, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II yönetecek. Kiliseye yerleştirilecek platforma Dink’in tabutu kapağı kapalı halde konacak. Tören 45 dakika sürecek. Dini ritüele göre kapak ne buradaki tören boyunca, ne de cenaze defnedilirken açılacak.

Diaspora da geliyor
* Ermeni Diasporası adına Almanya Ermenileri Başepiskoposu Karekin Bekçiyan, Romanya ve Bulgaristan Ermenileri Başpiskoposu Dirayn Mardikyan İstanbul’a geldi.

Dikkat bu yollar kapalı!
* Mecidiyeköy otobüs duraklarından başlayarak Halaskargazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Taksim Meydanı, Tarlabaşı Bulvarı, Unkapanı Köprüsü, Saraçhane, Atatürk Bulvarı, Yenikapı Türkeli Caddesi’nden Kumkapı Meryem Ana Kilisesine kadar olan güzergah ile Zeytinburnu Balıklı Ermeni Mezarlığı civarındaki yollar sabah saat 7.30’dan itibaren kademeli olarak akşam saatlerine kadar trafiğe kapatılacak.

* Osmanbey Metro da hizmet vermeyecek.