Torku Şekerspor Bisiklet Takımı Çin’de 28 kez podyuma çıkarak tarih yazdı

Türkiye'nin ilk ve tek Kıta Bisiklet Takımı olan Torku Şekerspor Bisiklet Takımı, 2013 sezonunda elde ettiği başarılardan sonra yarış takvimindeki son tur olan ve 9 etaptan oluşan Tour of Taihu Lake'de (Taihu Göl Turu) 28 kez podyuma çıkarak tarihi bir başarı elde etti.

Türkiye’nin ilk ve tek Kıta Bisiklet Takımı olan Torku Şekerspor Bisiklet Takımı, 2013 sezonunda elde ettiği başarılardan sonra yarış takvimindeki son tur olan ve 9 etaptan oluşan Tour of Taihu Lake’de (Taihu Göl Turu) 28 kez podyuma çıkarak tarihi bir başarı elde etti.

Torku Şekerspor’un takım kaptanı ve sprinteri Yuriy Metlushenko Genel Ferdi Klasman’da ve en iyi sprinter sıralamasında birinci olurken Torku Şekerspor’un Avrupa Şampiyonu ünvanlı genç sporcusu Ahmet Örken U23 Genel Ferdi Klasman üçüncüsü oldu.

Çin’in Jiangsu eyaletinin ev sahipliğinde Taihu Gölü çevresinde 2 – 10 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen Tour of Taihu Lake’de toplam 20 takım; 120 sporcu mücadele etti. Dünya Bisiklet Birliği’nin verdiği bilgilere göre ise 2013 yol bisikleti sezonunun en hızlı ortalamaya sahip turu da 47 km/h ortalama ile Tour of Taihu Lake oldu.

Yarış sonrası açıklama yapan Torku Şekerspor’un takım kaptanı ve sprinteri Yuriy Metlushenko, “Sezonun en hızlı turundan galip ayrılmak, kulübüme lider mayoyu getirmiş olmaktan dolayı çok mutluyum. Elde ettiğimiz bu başarı kesinlikle takım işi. Burada bir çok iyi ve ünlü sprinterler var, çok mutluyum. Ama en güçlü ve organize takım Torku Şekerspor’du. Takım kadromuzdaki herkes görevinin hakkını fazlasıyla verdi. Bu da bize başarıyı getirdi. Elde ettiğimiz bu zaferi en büyük destekçimiz Torku’ya ve Onursal Başkanımız Recep Konuk Bey’e hediye ediyorum.” şeklinde konuştu.

Torku Şekerspor’un Avrupa Şampiyonu ünvanlı genç sporcusu Ahmet Örken yaptığı açıklamada, “Bir podyumda iki Torku hedefimiz de tuttu. Evet müthiş zorlu bir yarıştı. Ama bana destek veren takım arkadaşlarım ile zorlukları başarıyla aştım. Lider formayı, puan mayosunu aldık. Final etabında Torku’yu iki kez podyuma çıkardık. Yorgunluğa değdi. Takımdaki herkes, Bekir Baki Akirşan, Ahmet Akdilek, Muhammet Atalay, Sergiy Grechyn ve tabii ki Yuri Metlushenko mükemmeldi.” dedi.

Torku Şekerspor Bisiklet Takımı Sportif Direktörü Mehmet Şafakcı ise “Takım sporcularımızla gurur duyuyoruz. 19 rakip takımdan 1 gün podyum göremeyenler varken biz 9 günde 28 kez podyum gördük. Hem puan mayosu hem turun lider mayosunu aldık. Final podyumuna iki Torku sporcusunu çıkardık. Çin basını yarış boyunca her gün Torku ismini andı. Gerçekten çok mutluyum. 5 yıl önce, az yarış koşan normal bir takım iken şimdi, bu güven ve destek sayesinde kıtalararası yarışlarda, güçlü ve tecrübeli takımlara karşı aldığımız galibiyeti ülkemize taşıyoruz. Ve daha da büyük, daha da fazla başarılar hedefliyoruz.” diye konuştu.

YARIŞ SONUÇLARI

Genel Ferdi Klasman 1.si (Yuriy Metlushenko – Torku Şekerspor)
En İyi Sprinter Sıralaması 1.si (Yuriy Metlushenko – Torku Şekerspor)
U23 Genel Ferdi Klasman 3.sü (Ahmet Örken – Torku Şekerspor)
5 etap 1.liği “1. 2. 3. 4. ve 9. etap” (Yuriy Metlushenko – Torku Şekerspor)
2 etap 2.liği “5. ve 6. etap” (Yuriy Metlushenko – Torku Şekerspor)
1 etap 3.lüğü “7. etap” (Yuriy Metlushenko – Torku Şekerspor)
2 etap 3.lüğü “8. ve 9. etap” (Ahmet Örken – Torku Şekerspor)