Torun sevgisi sigarayı bıraktırdı

Kayseri'de yaklaşık 30 yıldır sigara içen 53 yaşındaki Davut Yalçın isimli vatandaş, birlikte yaşadığı torunun isteği üzerine sigarayı bıraktı.

Hem senin hem de benim sağlığım tehlikeye giriyor’ demesi üzerine sigarayı bıraktığını anlatan Yalçın, şu anda sıfır kilometre Mercedes marka otomobil verseler yine de sigaraya başlamayacağını ifade etti.
Torununun isteği sonrasında sigarayı bırakan Davut Yalçın aynı zamanda Nuh Naci Yazgan Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Büyükşehir Belediyesi ve hayırsever işadamı Nurettin Öztürk’ün desteklediği ‘Sigarayı bırakan 100 kişiye 100 altın’ kampanyasına da katılarak altın ödülü almaya hak kazandı. “Sigara içtiğim dönemlerde gece rüyalarımda bile sigarayı bırakamazdım. Rüyalarımda sigara içtiğimi görürdüm” diyen Yalçın, şu anda ne pahasına olursa olsun tekrar sigaraya başlamayacağını belirtti.

Sigarayı bıraktıktan sonra yaşantısında ve bedeninde bir boşluk hissettiğini ifade eden Yalçın, kitap okuyup sakız çiğneyerek veya kuruyemiş yiyerek bu boşluğu giderdiğini vurguladı. Sigarayı bırakmanın irade meselesi olduğuna dikkat çeken Yalçın, periyodik şekilde dönem dönem sigaranın bırakılabileceğine inanmadığını, bir anda olabilecek bir olay olduğunu söyledi.

Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde başlayan sigarayı bırakan 100 kişiye 100 altın’ kampanyasına 158 kişinin katıldığını anlatan Nuh Naci Yazgan Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Mustafa Demirel, yapılan karbonmonoksit testinin ardından 60 kişinin bir ay içerisinde hiç sigara içmediğinin anlaşıldığını söyledi. Sigarayı tamamen bırakan kişileri işadamı Nurettin Öztürk’ün desteğiyle altınla ödüllendirdiklerini ifade eden Demirel, “Asıl amacımız sigaranın meydana getirdiği maddi ve manevi zararlara dikkat çekmekti. Türkiye’de 17 milyon kişi sigara içiyor. Bu insanlar günde 17 milyon doları, yılda ise 6.5 milyar doları sigara almak için harcıyor. Sigara içen kişilerin ekonomiye vermiş olduğu zarar sadece sigara alımıyla kalmıyor ayrıca her yıl yaklaşık 2 milyar dolar sağlık harcaması yapıyor. Böylelikle sigara içen kişilerin ülke ekonomisine vermiş olduğu zarar yıllık 8.5 milyar doları buluyor.” dedi.

Sigara içme yaşının 12’lere düştüğünü dile getiren Demirel, yapılan araştırmalarda sigara içenlerin yüzde 80’inin 18 yaş altında olduğunu kaydetti. Sigara firmalarının artık 9-13 yaş arası gruba yönelik insanları hedef aldığını ve bu yaş grubundakileri sigaraya bağımlı hale getirebilmek için kampanyalar düzenlediklerini anlatan Demirel, “Türkiye’de sigara içilmesini engellemek için düzenlenen kampanyalar genellikle 18 yaş ve üstü insanları ilgilendiriyor ve onların anlayabileceği şekilde düzenleniyor. Bunun farkında olan büyük sigara firmaları sigaraya karşı düzenlenen kampanyalardan etkilenmeyecek, bu tür kampanyaları anlayamayacak yaş grubu olan 9-13 yaş arasındaki çocuklara yönelik kampanya başlatıyor. Türkiye’de sigara içen kişilerin yüzde 80’ini 18 yaş altındaki çocukların oluşturduğunu biliyoruz. Bu durumda insanların 18 yaşına kadar sigara içmesi engellenebilirse ülke genelinde sigara içenlerin sayısını yüzde 80 oranında azaltmış oluruz” diye konuştu.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre ölüm olaylarında sigara birinci sırada yer alırken pasif içicilikten kaynaklanan ölüm olaylarının da üçüncü sırada yer aldığına dikkat çeken Demirel, sigara içen insanların hem kendilerinin hem de çevresindeki insanların hayatlarıyla oynadıklarını belirtti. Sigarayı bırakma işinin sadece düzenlenen kampanyalarla olamayacağını anlatan Demirel, insanlarında sigara içen yakınlarını kontrol edip uyarması gerektiğini ancak bu şekilde sigara içme oranlarının düşürülebileceğini bildirdi.