‘Trabzon kardeşliğin kenti olsun’

Hrant Dink'in cenazesinin kaldırıldığı saatlerde, Trabzon'daki Meydan Parkı'nda da hüzünlü bir tören düzenlendi.

TRABZON – Meydan Parkı’nda, TAYAD üyesi gençlerin ikinci kez linç edilmek istendiği Atatürk Heykeli önünde bu kez sessiz bir topluluk bekliyor. Yüzler kederli. Ellerde, AGOS Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in fotoğrafları ve karanfiller var. Karanfiller Santa Maria Kilisesi’ne bırakılıyor. Trabzon Sanat Tiyatrosu’nun (TST) Direktörü Necati Zengin, elinde fotoğrafını tuttuğu Dink’in, her telefonda kendisine, “Söyle, kardeşim!” deyişini anımsadıkça, yaşaran ela gözlerinin ardına sığınıyor. Zengin’in TST’si, 24 Kasım’dan beri, bir Osmanlı Ermenisi’nin yazdığı, bir Ermeni’nin Türkçeye çevirdiği ve bir diğerinin de yönettiği, ‘Bağdasar Kardeş’ adlı oyunu kentte oynuyor.
Rahip Santoro da unutulmadı
Meydan Parkı, Taksim Meydanı’nı anımsatıyor. Tüm Trabzonlular günde en az bir kez burada mola verip demli bir çay yudumluyor. Kalabalığın orta yerindeki bu ‘ada’, koca kenti bir çay bahçesine dönüştürüyor. Dink’in, dün AGOS’un önünden cenazesinin kaldırıldığı 11.00’de, Meydan Parkı’ndaki Atatürk Heykeli’nin önünde de sessiz bir bekleyiş vardı. Yaklaşık 50 kişi, ellerinde karanfiller ve Dink’in fotoğrafları saygı duruşundaydı. Bu meydanda linç edilmeye çalışılan üç TAYAD’lı da oradaydı. Sonra yine 16 yaşında bir genç tarafından öldürülen rahip Andrea Santoro’nun, görevli olduğu Santa Maria Kilisesi’ne yüründü. Karanfiller kilisenin kapısına asıldı.

Bir ilki başardılar
Zengin, yürüyüş dönüşü, kederini gidermek için Meydan Parkı’nda bir masaya oturuyor. Dink’in yerdeki cesedini anımsadıkça, “Acımı anlatamam” diyor. Zengin’in TST’si kentte 14 yıldır sanat mücadelesi veriyor. ‘Bağdasar Kardeş’, 14 yılda sahneledikleri 16 oyun içinde belki de en ‘yürek’ isteyeni… Zengin, iki yıl önce bir festivalde tanıştığı Ermeni tiyatrocuların daveti üzerine Ermenistan’a gitmiş. Erivan’da 1000 yıllık kardeşlik anımsanmış: “Bir Ermeni oyunu Türkiye’de oynamak ve böylece barışı ve dostuğu vurgulamak istedim.”
Bunun üzerine, 1888 yılında bir Osmanlı Ermenisi olan Agop Baronyan’ın yazdığı oyun önerilmiş. Zengin, bu komediyi beğenmiş. Oyunu Türkçeye çevirmeyi, AGOS’un Erivan Temsilcisi Diran Lokmagözyan; yönetmenliğini de sinemacı Hrant Hagopyan üstlenmiş. Dört aylık çalışma sonucunda, geçen 24 Aralık’ta ilk perde aralanmış. O günden beri de 15 kez dolu salona oynanmış: “Çok beğenildi. Bir tek eleştiren olmadı. Çünkü işaret eden olmadı.”
Zengin, oyununu İstanbul’da da sahnelemek istiyormuş. Doğu Konferansı’nın bir gezisinde tanıştığı Hrant Dink’le bir hafta önce AGOS’ta buluşmuşlar. Dink, “Tamam” demiş, “Benden haber bekle…” Görüşmeden dört gün sonra haber, televizyonlardan ulaşmış: “Hrant Dink öldürüldü!”

‘Bizi lekelediler’
TST oyuncusu Songül Kamber de cinayeti sindiremiyor. Kamber tam beş yıldır tiyatro yapıyor. İlk kızı Nazlı’dan sonra sahneye çıkmış. Kamber, kucağındaki sekiz aylık diğer kızı Asya’yı sarmalarken, “Çok öfkeliyim!” diyor, “Bizi lekelediler…”
Zengin, Kamber ve kızı Asya ayrılırken, Meydan Parkı boş kalmıyor. Bu kez bir başka gençlik kesimi, ‘Halkevciler’ stand açıyor. ‘Trabzon’dan Türkiye’ye Mektup’ adlı bir kampanya başlatmışlar. ‘Kardeşlik mi, şiddet mi?’ diye soruyorlar. Halkevi yöneticisi Sinan Kutay, “İstanbul sokakları kime teslim edildiyse burası da aynı kültürsüzlüğün eline bırakıldı” diyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde okuyan Volkan Altunkaya da sağduyulu Trabzonlularla aynı inançta: “Trabzon’un kirli cinayetlerle anılmasını, tetikçi yetiştiren, aşırı milliyetçi bir kent olarak tanınmasını istemiyoruz. Burası barışın ve kardeşliğin kenti olsun istiyoruz.”

Hrant Dink barış ve kardeşlik isteyenleri tüm dünyada buluşturdu
Büyütmek için tıklayınız

Hrant Dink için Türkiye’nin pek çok kentinde anma törenleri düzenlendi. Ellerinde karanfiller ve meşalelerle oturma eylemleri yapan ve cinayeti protesto eden vatandaşlar, “Bir arada barışı savunalım” dedi.