Trabzon Valisi eleştirileri yanıtladı

Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, Hrant Dink cinayeti bahane edilerek Trabzon’a saldırılmasının doğru olmadığını ve kente haksızlık yapıldığını ifade etti.

Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, Emniyet Müdür Vekili Mehmet Tülek ve Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Ali Öz’le birlikte Valilik toplantı salonunda bir basın toplantısı düzenleyen Vali Yavuzdemir, bu toplantıyı daha önce düzenlemeyi düşündüklerini vurguladı. Vali Yavuzdemir, “Hrant Dink’in öldürülmesi olayı üzerine tüm gözler Trabzon’a çevrildi. Trabzon halkı da bu cinayete olan tepkisini ortaya koydu. Bunu zaten kimsenin tasvip etmesi mümkün değil. Bu olay bahane edilerek Trabzon’a saldırılmasının, yüklenilmesinin doğru olmadığını, Trabzon’a haksızlık yapılmaması gerektiğini ifade etmeliyiz. Katil zanlısı ve ona yataklık eden 4 şahıs tutuklandı. Bu olay adli makamlara intikal etti. Biz de sizler gibi bu olayın tüm detaylarıyla aydınlatılmasını istiyor ve adalete güveniyoruz” dedi.

250 İNTERNET KAFE VAR

Vali Yavuzdemir, çocukların karıştığı suçların 133 ten 159’a çıktığını da vurgulayarak, “Çocuk suçlarında yüzde 19.5’lik artış oldu. Çocukların karıştığı olayların geneli hırsızlık ve müessir fiil. Suça karışan çocukların velileriyle karşılıklı iletişim kurulması ve daha fazla ilgilenmeleri durumunda olaya karışan çocuk sayısında azalma olacağı değerlendirilmektedir. Kentte 250 adet internet kafe var. Nüfusa göre fazla ama yeterli eğlence yeri olmadığı için bu kafelerin sayısı artıyor. Kafeler hakkında çeşitli sebepler nedeniyle 2006’da 358 defa işlem yapıldı. Kent merkezinde ise 2006’da verilen silah ruhsatı sayısında yüzde 21’lik azalma var. Yani vatandaş daha az silah ruhsatı talep eder hale geldi” dedi.

MOBESE KURULACAK

Trabzon Valisi Yavuzdemir, polisin önemli ihtiyaçları olduğunu da vurgulayarak, “MOBESE sistemini kurmak için start verdik. Müdürlüğün yanında ek bina yapacağız. Bunun maliyeti yaklaşık 4.5 milyon YTL olacak. Ama yararları çok. Suç işlenmesinde, delil elde edilmesinde büyük rahatlık elde edeceğiz. Ayrıca kameraların olacağı yerlerde personel görevlendirmeyerek görevliden de tasarruf elde edeceğiz. Proje hazırlanıyor, ne kadar kamera gerektirdiğini uzmanlar belirleyecek. Yararı tartışılmaz. Katil zanlısının resimlerini kameradan elde ettiler mesela. Kameranın olduğu yerde görevlinin bulunmasına da ihtiyaç yok. Başka yerlerde görevlendireceğiz bu personeli. Araç ihtiyacımız var. Bunlar karşılanacak. Moral açısından lojman da temin edilmesi gerekir. Yaklaşık 1100 personele karşılık sadece 126 lojman var. TOKİ ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yapılan konutlardan 100 dairenin lojman olması için çalışma var” dedi.

İNSANI TAKİP İÇİN CİDDİ DELİL GEREKLİ

Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, asayiş olaylarında Trabzon’un normal iller arasında bulunduğunu söyleyebileceklerini de ifade ederek, Yasin Hayal’in, McDonalds’ın bombalanması olayı sonrasında neden takip edilmediğiyle ilgili soruları da yanıtladı. Vali Yavuzdemir, “Polisin takip yapabilmesi yargının iznine tabi. Hukuk devletindeyiz. Bir insanın peşinde polisin jandarmanın dolaşması o insanı rahatsız eder. Onun takip edilmesini gerektirecek ciddi delilleri ortaya koymak lazım hakimin önüne. Yoksa izin vermez mahkeme” dedi.

ÖRGÜT DURUMU SORUŞTURMA SONUNDA BELLİ OLUR

Yavuzdemir, Dink cinayeti soruşturmasıyla ilgili bilgi vermesinin mümkün olmadığını da vurgulayarak, “Hrant Dink olayının perde arkasında örgüt var mı yok mu şu aşamada tabii ki belli değil. Konu yargıya intikal etti. Savcılık soruşturmayı sürdürüyor. Bunun arkasında örgütü var mı yok mu, bağlantıları nedir soruşturmanın sonucunda ortaya çıkacak. Bu cinayetin arkasında kimlerin yardım ve yataklık ettiği de soruşturma sonucunda belli olacak. Henüz dava açılmadı. Yargıda olan konuyla ilgili bizim yorumda bulunmamız uygun olmaz” diye konuştu.

NARKOTİKLE İLGİLİ ARTIŞ VAR

Trabzon’un asayiş olayları açısından normal bir il olduğunu yineleyen Vali Yavuzdemir, “Asayiş olaylarında azalma var ama narkotikle ilgili konularda da artma eğilimi var. Bunun üzerinde duracağız. Trabzon’da 2007 yi uyuşturucuyla mücadele yılı ilan ettik. Okul müdürleriyle toplantı yapacağız. Sadece polisiye tedbirlerle olmaz bu. Anne babalar çocuklarına sahip çıkacaklar. Okul dışı yaşantıları önemli. Atari salonu ve internet kafe kültürüyle yetişen parçalanmış aile çocukları bu tür olaylarda kullanılabiliyor. Bunun sorgulanması lazım. Ben ‘Trabzon’da çok Ogün var’ derken, bu tür parçalanmış ailelerin çocuklarına dikkat çekmek istedim. Bunlar tabi Türkiye’nin her yerinde var. Pelitli’den bize karakol talebi geldi ancak bir yerde asayişi sağlama yetkisi ve görevi bize ait. Karakol gerekli olup olmadığına yetkili makamlar karar verir. Karakolu açtığınız zaman 5 – 6 personeli bağlıyorsunuz. Kapıda nöbetçi, telsizci. Ama motorize birliklerle istediğin zaman istediğin yere gidip denetleme imkanın var. Sadece karakol açmak sorunu çözmez. Kadroyla ilgili ihtiyacımız var ama Mayıs’ taki atamalarda bu açığımız tamamlanacak” dedi.

TURİZM ZARAR GÖRMESİN

Son olaylar nedeniyle Trabzon turizminin zarar görmemesi için de çalışmalar yapacaklarını dile getiren Yavuzdemir, “Fuarlarda hazır olacağız ve tüm güzelliklerini tanıtacağız. Trabzon’da gösterildiği gibi bir asayiş sorunu yok. Tam aksine biz çetelere karşı gerekli operasyonları yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde ihale mafyasıyla ilgili operasyon oldu. Kadın ticareti operasyonu oldu. Daha önce futbolcu işyerlerini kurşunlayan çete çökertildi. Trabzon’da vatandaşın huzur ve güvenin sağlamak için polis ve jandarma gayet güzel çalışıyor. Trabzon’da kamu düzenini olumsuz etkileyecek önemli bir asayiş olayı yok” diye konuştu. Yavuzdemir, olayın siyasi boyutlarıyla ilgili soruları, “Vali siyasi konulara girmez ve bu konularda yorum yapmaz” diyerek yanıtlamaktan kaçınırken, “Bazı dedikodular var. Herşeye inanmayın. Herke rahat olsun ama gençliğin yetişmesinde problemler var. Herkes çocuğuna iyi sahip olsun. Mesela ben İngiltere’de çocuğumla internet kafeye giremedim. Ama buradakilerin halini görüyoruz” dedi.

Vali Yavuzdemir, toplantının son bölümünde yeniden Yasin Hayal’in takip edilmesiyle ilgili soru yönelten gazetecilere, “Peşimize adam koyun bunu seviyoruz derseniz koyarız. Hukuk devletindeyiz, takip edeceğimiz kişilerle ilgili yargıdan kararımızı alırız. Aksi bir uygulama modern devlet anlayışıyla bağdaşmaz” diye konuştu.

Yavuzdemir, Trabzon’a ordu müdahalesi ile ilgili spekülasyonlara da “Öyle söyleyen şahsa sorarsan, aydın fikirli olduğunu söyler” diye yanıt verdi ve basın toplantısını, “Trabzon ve Trabzonlular aleyhine söylenenleri aynen iade ediyoruz” diyerek noktaladı.