Trabzon’da nükleer enerjiye karışı platform oluşturuldu

Trabzon'da, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde kurulacak olan nükleer enerji santrallerine karşı yeni bir platform kuruldu.

Platformu oluşturan kurumların temsilcileri bugün Gazeteciler Cemiyeti’nde(TGC) basın toplantısı düzenledi.

Temiz Enerji Platformu Sözcüsü Mustafa Yazıcı, Karadeniz Bölgesi’ndeki kanser vakalarındaki artışa rağmen yeni nükleer santrallerin kurulmasının çok büyük bir yanlış olduğunu ifade etti. Yazıcı, “Nükleer santraller konusunda bilgi ve deneyim, mutlaka bunları kurmakla elde edilemez. Dünya ölçeğinde yaşanmış acı gerçekler ve unutulmaz deneyler, bu santrallerin niteliğini ve doğurduğu sonuçları anlamamıza ve bunlardan gerekli dersleri almamıza yeterde artar bile.” dedi.

Nükleer teknolojiye sahip olmayan Türkiye’nin, nükleer pazar olmaması gerektiğini ifade eden Yazıcı, “Nükleer tesis atıkları geri dönüşümü olmayan, insanlık için en tehlikeli atıklardır. Nükleer işletmelerdeki küçük ihmaller ya da herhangi bir saldırgan grup veya doğrudan bir ülke saldırısında bu enerji, kitlesel ölümlere ve gelecek nesilleri ortadan kaldıracak bir faciaya yol açabilir.” diye konuştu.

Gelişmiş ülkeler nükleer santrallerini kapatırken Türkiye’de açmaya çalışılmasının akıl dışı olduğunu vurgulayan Yazıcı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’de enerji sıkıntısı varsa bunun çaresi nükleer santraller olmamalıdır. Türkiye akarsu bakımından oldukça zengindir. Böyle imkanlar dururken başka çözümlerin üretilmesi yersizdir. Biz çevreciler olarak böyle bir yapılanmanın karşısındayız ve olmaya da devam edeceğiz.”