Trabzon’da üst üste yaşanan bu olaylar tesadüfi olabilir

Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, ilde son bir yıl içerisinde üst üste yaşanan olayların başka illerde de yaşanabileceğini belirtti.

Göreve başladığı süre zarfında Trabzon’da bir olay dışında bütün olayların faillerinin belirlendiğini belirten Vali Yavuzdemir, “MHP İl Binasında patlayan bomba olayı dışında bütün olayların faillerini Emniyet birimlerimiz aydınlattı. Bu olay da TKPML – TİKKO örgütü tarafından üstlenildi. Futbolculara yönelik saldırıların da faillerinden biri yakalandı. Diğerinin de yakalanması an meselesi” şeklinde konuştu.

Olayların üst üste gelmesi hakkında değerlendirme yapan Vali Yavuzdemir, “Başka illerde de bu tür olaylar olabilir. Tamamen tesadüfi de olabilir. Ancak Trabzon halkının devletine bağlı ve bölücülere prim vermeyen yapısı terör örgütlerini rahatsız ediyor. Bildiğiniz gibi dağda, kırsalda aç kalan teröristler şehre inmek zorunda kaldılar. Hemşehrilerimiz bölücülere en küçük destek bile vermediği için teröristler yiyecek ekmek bile bulamıyor. Bundan rahatsız olan örgütler var. Bununla birlikte olayların hepsine organize demek doğru olmaz.” dedi.

“GÜVENLİKTEN VALİ SORUMLUYSA, ARAMA YETKİSİ VALİDE OLMALI”

“Bazı gazetelerde ‘beceriksizlikle’ suçlanması konusuna da değinen Vali Yavuzdemir, “Burada alışık olmayan bir idarecilik yapıyoruz. Kapımız herkese açık. AK Parti hükümeti döneminde buraya atandım ama kapımız bütün partilere açık. Vatandaşlarımızla aracısız olarak görüşüyoruz. Bundan dolayı bizi kendilerine yakın hissetmeyenler bulunabilir. 33 yıldır yöneticilik yapan bir kişi nasıl beceriksiz olabilir?” diye konuştu.

Sürmekte olan soruşturma ve davalarla ilgili bütün açıklamaların Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılabileceğini, kendisinin bu konuda açıklama yapmasının yasal olmadığını ifade eden Vali Yavuzdemir, “Güvenlik güçlerinin olayları çözmekte sorumlulukları var. Genel aramada yetki hakimde. Fakat güvenlik konusunda sorumlu mülki amir. Sorumluluk bizdeyse arama yapmada takdir hakkı da mülki amirde, yani bizde olmalı” ifadesini kullandı.

Çocuk suçlu sayısında artış görüldüğünü belirten Yavuzdemir, “Organize suç örgütleri 17 yaşın altındaki gençlerin ceza almamasını istismar ederek bunları kullanıyor. Çocuk suçlular sokağa değil, rehabilitasyon merkezlerine gönderilmeli” dedi.