Trabzon’daki papazın öldürülmesi

Trabzon'da bulunan Santa Maria Kilisesi'nin papazı Andrea Sentore(60), kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı saldırıya uğradı.

Trabzon’da hafta başında milli oyuncular Fatih Tekke ve Gökdeniz Karadeniz’in araçlarına ve iş yerlerine yönelik yapılan silahlı saldırının ardından bu kez de Katolik kilisesi papazı öldürüldü. Alınan bilgiye göre İskender Paşa Mahallesi Sümer Sokak’ta bulunan kiliseye saat 15.40 sularında, bir iddiaya göre 14- 15, diğer bir iddiaya göre 19- 20 yaşlarında gelen kimliği belirsiz bir kişi, dua etmekte olan kilise papazı Andrea Sentore’ye silahla 2 el ateş ederek göğsünden vurdu. Papazı vuran şahıs olay yerinden kaçarken bir el havaya ateş etti. Papaz Andrea Sentore’yi öldüren şahsın gri montlu ve siyah pantolonlu olduğu ve başka bir olaydan dolayı polisten kaçarken kiliseye gizlendiği ve bu sırada karşısına çıkan papazı vurduğu iddia ediliyor. Bir başka iddiaya göre papazı vuran şahsın, kaçarken havaya bir el ateş ederken ‘Allah’u ekber’ şeklinde bağırdığı da belirtiliyor. Papazın 5 yıldır Türkiye’de bulunduğu öğrenildi.

Papazın vurulmasının ardından kilisenin bulunduğu sokak ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Trabzon Emniyet Müdürlüğü olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı çalışmaların ardından Andrea Sentore, otopsi için Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek ve Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Çobanoğlu da olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Santa Maria Kilisesi’nin papazı Andrea Sentore ilk tepki Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir’den geldi. Vali Yavuzdemir, “Bir din adamına yapılan saldırıyı nefretle kınıyoruz. Olay anında kilisede üç kişi bulunuyormuş. Kilisede bulunan bir rahibenin verdiği bilgiye göre olayı 17- 18 yaşlarında bir genç gerçekleştirmiş ve olay yerinden uzaklaşmış. Geniş güvenlik önlemleri aldık. Zanlının yakalanması için bütün birimler birlikte çalışıyor.” dedi.

Öte yandan saldırıyı gerçekleştiren şahsın yakalanması için il genelinde geniş çaplı operasyon başlatıldı.

İki yıldan beri kilisenin onarımını yapan Yılmaz Maral isimli şahıs, papazla en son dün akşam görüştüğünü söyledi. Andrea Sentore’nun görünüş itibariyle çok iyi biri olduğunu ifade eden Maral, “Buranın iki yıldan beri onarım işini ben yapıyorum. Bu süre zarfında papazla sık sık görüşüyorduk. En son dün gece görüştük. Bana bugün(Pazar-dua günü olduğu için) gelmememi söyledi. Ben de bugün gelmedim. Ama olayı duyunca inanamadım ve buraya geldim.” dedi. Maral, papazın herhangi bir düşmanının olmadığını, arada sırada da dışarıya çıktığını kaydetti.