Trabzon’dan transfer rekoru

Trabzonspor, 2003-2004 sezonundan bu yana oyuncu sirkülasyonu yaşayan kulüpler arasında ilk sırada yer alarak bir rekora imza attı...

Trabzonspor transfer rekoru kırdı..
1984 yılından bu yana şampiyonluk hasreti yaşayan Trabzonspor, yaptığı transferlerle lig şampiyonu olamadı ama son dönemlerde yaptığı transferlerle transfer şampiyonu oldu. Bordo-mavili kulüp, 2003-2004 sezonundan bu yana 30 isme imza attırırken, 29 ismi gönderdi. 6 oyuncusunu kiralık, bir oyuncusunu ise kadro dışı bıraktı.

Bordo-mavili takımda 50 üzerinde oyuncu forma giyerken, Atay Aktuğ ve Nuri Albayrak dönemlerinde 7 kez teknik adam değişikliği yaşandı. Ziya Doğan, 2 kez takımın başına getirilirken, bu dönemde Şenol Güneş, Ziya Doğan, İhsan Derelioğlu, Orhan Çıkrıkçı, Vahid Halilhodziç ve Lazaroni takımın başında görev yapan isimler oldu.

2003-2004 sezonundaki kadrodan 2006-2007 sezona 4 isim kaldı. Takım kaptanı Hüseyin Çimşir, Gökdeniz Karadeniz, Hasan Üçüncü ve İbrahim Yattara, takımda kalmayı başardı. Bordo-mavili kulüp ayrıca zaman zaman sıkıntı yaşayan oyuncuları Tayfun Cora, Erdinç Yavuz ve kaleci Hasan Sönmez’i kiralık olarak başka kulüplere verdi.

Atay Aktuğ ve Nuri Albayrak’ın başkanlık yaptığı dönemlerde Trabzonspor biri Türk statüsünde oynamak üzere 12 yabancı oyuncu ile sözleşme imzaladı. Atay Aktuğ, Bernd Thjis, Jefferson, Fabiano Eller, Tomas Jun, Szymkowiak ve yeniden Trabzonspor’a dönen Lee Yong ile sözleşme imzaladı. Nuri Albayrak ise Milan Stepanov, Djokaj, Marcelinho, Kiki Musampa, Risp ve Ayman ile sözleşme imzaladı. Bordo-mavili takım yabancı transferinde isabetli bir çalışma yapamadı. Özellikle Thijs, Szymkowiak, Tomas Jun, Eller, Djokaj, Marcelinho kazaları ile büyük yara aldı.

Trabzonspor, geçtiğimiz sezon Jefferson, Eller, Jun, Kürşat, Ahmet Şahin, Fatih Akyel, Stepanov, Ö.Rıza, Djokaj, Ferhat transferleriyle başarı aradı. Bu sezon Çağdaş, Murat Ocak, Musa Büyük, Marcelinho, Cem Demir, Umut, Ersen, M.Keçeli ve Musampa’yı almasına rağmen tarihin en kötü ilk yarısını yaşayan Bordo-mavililer, ara transfer döneminde ise kadrosuna Gençlerbirliği’nden Ayman ve Risp’i kattı. Sakaryaspor’dan kiralık oynayan Erdinç ise geri döndü.

Trabzonspor söz konusu dönem içinde de 3 oyuncusunu yurt dışına verdi. Atay Aktuğ döneminde Tolga Seyhan’ı Ukrayna’nın Shaktar Donetsk takımına 3.5 milyon dolara veren Trabzonspor, Nuri Albayrak döneminde Bordo-mavili takımda gol kralı olan takım kaptanı Fatih Tekke’yi Rusya’nın Zenit takımına 7.4 milyon Euro’ya vererek Bordo-mavili kulübün tarihinin en pahalı transferini gerçekleştirdi. Başkan Nuri Albayrak döneminde Marcelinho’yu transfer eden Bordo-mavili kulüp aynı sezonda bu oyuncuyu Bundesliga ekiplerinden Wolfsburg’a 2 milyon 750 bin Euro’ya verdi.

Trabzonspor, sezon başında Sakaryaspor’a kiralık verdiği devre arasında geri dönen Erdinç Yavuz için TFF’den izin bekliyor. Takımda kalmak istemediğini belirten Fabiano Eller’in de yurt dışında bir takıma transfer olması bekleniyor. Kadro dışı kalan Fatih Akyel’in durumu ise henüz netlik kazanmadı.