Trabzonlular üzgün

Belediye Başkanı, Trabzon'un adının bu olaylarla anılmasının kendilerini son derece üzdüğünü belirtti.

Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesini kınayarak, tarihi süreç içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Trabzon’un adının adının bu olaylarla anılmasının kendilerini son derece üzdüğünü belirtti.

Canalioğlu, yazılı açıklamasında, Türkiye’de zaman zaman yaşanan birlik ve beraberliği bozmaya yönelik olaylardan birini daha yaşamanın üzüntüsü içerisinde olduklarını bildirdi.

Türkiye’de öldürülen 62. gazeteci olan Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’e yapılan saldırıyı demokrasiye ve toplumsal barışa sıkılan kurşun olarak değerlendirdiğini kaydeden Canalioğlu, şunları ifade etti:
”Türkiye’de ve dünyada birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde, Türk vatandaşı Ermeni asıllı bir gazetecinin seçilmesi düşündürücüdür. Bu kurşunlar sadece Hrant Dink’e değil, Türkiye’ye sıkılmıştır. Cinayetin asıl amacı, asırlardır birlikte barış ve kardeşlik içinde yaşadığımız farklı dinlere mensup vatandaşlarımızla aramıza kin ve nifak tohumları ekmeye yöneliktir. Kim tarafından nasıl işlenirse işlensin, kime yönelik olursa olsun insan yaşamına yapılan saldırıları asla onaylamadığımızı belirtmek istiyorum.”

Tarihi süreç içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Trabzon’un adının bu olaylarla anılmasının kendilerini son derece üzdüğünü bildiren Canalioğlu, şunları kaydetti:
”Bu tür olayların meydana gelmemesi için hükümetlere, eğitimcilere, yöneticilere ve ailelere önemli görevler düşmekte, çocuklarımızı ve gençlerimizi sevgi, hoşgörü ve barış ortamında yetiştirmemiz gerekmektedir. Ülkemizdeki barış ve kardeşlik ortamını bozmamasını dilediğimiz saldırının arkasındaki güçler ne pahasına olursa olsun ortaya çıkarılmalıdır. Türk milletine, Agos Gazetesi çalışanlarına ve Hrant Dink’in ailesine baş sağlığı diliyor, acılarını paylaşıyorum.”