Trabzonspor Divan Kurulu: Ligde 17’de 16 görülmüş bir olay değil

Trabzonspor Divan Kurulu, şike soruşturmasıyla ilgili olarak sert bir açıklama yaptı.

Trabzonspor Divan Kurulu, şike soruşturmasıyla ilgili olarak sert bir açıklama yaptı. ”Ligde 17’de 16 görülmüş bir olay değil. Tartışılması gereken asıl konu budur.” vurgusu yapılan açıklamada Fenerbahçe’ye isim verilmeden suçlamalar yapıldı.
    Bordo – mavili kulübün resmi internet sitesinden, bazı çevrelerin, şike soruşturması çemberine Trabzonspor’u da dahil etmeye çalıştığının öne sürüldüğü açıklamada, soruşturulan sürecin ligin ikinci yarısı olduğu ve bu dönemde Trabzonspor’un ligin ilk yarısından daha az puan aldığı (42-40) vurgulandı.
    Diğer yandan Fenerbahçe’nin ligin ilk yarısında 33, ikinci yarıda ise 49 puan aldığı hatırlatılan açıklamada, “Lig tarihinde hiçbir takımın, özellikle ligin ikinci yarısında 17 maçta 16 galibiyet aldığı görülmüş bir olay değildir. Tartışılması gereken asıl konu budur.” denildi.
    Fenerbahçe’den, ismi anılmadan “Şampiyon olan takım, bu takım” gibi ifadelerle bahsedilen açıklama “Kimse, bu takımın yaptıklarına eş aramaya kalkışmasın. Görünen o ki bir takım medya yorumcuları olayı böyle bir eşlemeye taşımak için özel çaba sarf etmektedirler. Yöneticilerin üçüncü şahıslarla görüştükleri yönünde, hiçbir kanıta dayanmayan söylemlerle kimse Trabzonspor’u karalamaya çalışmamalıdır” ifadeleriyle devam etti.
    İşte bordo – mavili kulübün resmi internet sitesinden divan kurulu imzasıyla yapılan açıklamanın detayları:
    “Ülkemiz gündemi şike operasyonuyla çalkalanmaktadır. Bu süreçte camiamızın suskunluğu olayın adli sürecine girmesi ve yargıya olan güven duygumuzdan kaynaklanmaktadır. Ancak yaşanan bazı gelişmeler üzerine Divan Başkanlık Kurulu olarak söz konusu açıklamanın yapılması için bir zorunluluk hissettik.
    Şike skandalı soruşturma sürecinin başlangıcı Aralık 2010 şeklinde anılmaktadır. Ne hazindir ki bazı çevrelerce bu çember içerisine Trabzonspor’da çekilmek istenmektedir.
    Belirtilen süreç 2010 – 2011 Spor-Toto liginin ikinci yarısını kapsamaktadır. Bu süreçte Trabzonspor’un elde ettiği başarı ölçüsü bellidir. Bu rakam da 40 puandır. Trabzonspor’un ilk yarıda elde etti puan ise 42’dir. Sonuçta bu ekip 82 puan toplayarak averajla ligi ikinci sırada bitirmiştir.
    Bu 82 puanın içerisinde hiç kimse lekeli bir puanın varlığını herhangi bir belgeye dayalı olarak gösterememektedir. Herkes Trabzonspor’un bu puanları emeğiyle kazandığına hem fikirdir!
    Şampiyon olan takım ise Spor-Toto Süper Lig’in ilk yarısında 33, ikinci yarısında 49 puan toplayarak, sezonu toplam 82 puan ve averajla birinci sırada tamamlamıştır.
    53 sezonluk birinci lig tarihinde hiçbir takımın, özellikle ligin ikinci yarısında 17 maçta 16 galibiyet aldığı görülmüş bir olay değildir.
    Tartışılması gereken asıl konu budur!
    Kimse, bu takımın yaptıklarına eş aramaya kalkışmasın. Görünen o ki bir takım medya yorumcuları olayı böyle bir eşlemeye taşımak için özel çaba sarf etmektedirler.
    Yöneticilerin üçüncü şahıslarla görüştükleri yönünde, hiçbir kanıta dayanmayan söylemlerle kimse Trabzonspor’u karalamaya çalışmamalıdır.
    Trabzonspor, yöresel özellikleriyle bütünleşip; spor ahlakı ve kurallarına hep saygılı olmaya özen göstererek büyüyen ve büyük olabilen bir camiadır.
    Bu anlamda camiamız uzun süreçte uğradığı tüm haksızlıklara karşın; saygınlığını korumuş ve korumaya da devam edecektir.
    Bu vesileyle tüm çevrelere bu süreçteki kabul edilemez söylemlerle camiamızı bütünleşme anlayışından kaçınmalarını önermekteyiz. Saygılarımızla.”