Trafik kazalarının yeri GPS sistemiyle tespit ediliyor

Konya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri meydana gelen trafik kazalarının yer ve konum bilgilerini Global Konumlandırma Sistemiyle (GPS) tespit ediyor.

GPS cihazı ile belirlenen koordinat bilgileri trafik kazası tespit tutanaklarına geçirilerek, 50 yıl sonra bile kazanın yeri ve bilgilerine rahatlıkla ulaşılabiliniyor.

Cihaz, özellikle medana gelen trafik kazaları hakkında yapılan adli soruşturma ile kaza yerinde yapılacak incelemeler hakkında büyük kolaylık sağladığı ifade ediliyor.

Cihazın tanıtımını yapan Polis Memuru Sedat Akbaş, GPS sistemiyle kaza mahalinde iz ve delillerle berber çarpma noktalarının konum bilgilerine uşılarak kayıt altına alındığını aktardı.

GPS cihazının tarfik dışnda bir çok yararları bulunduğunu aktaran Akbaş, “Biz bu sistemi yaklaşık 3 yıldır kullanıyoruz. Cihazımız askeri dağcılık, ulaşım, nakliye, havacılık, şehir planlaması, denizcilik, ve arama kurtarma gibi çeşitili alanlarda kullanılabiliyor. Biz bu sistemi trafik kazalarının yaşandığı noktaların tespitinde kullanıyoruz. Bu cihazla aldığımız koordinat bilgilerini kayıt altına alıyoruz. Bununla beraber yapılan istatistiki çalışmalarda bu bilgilerden faydalanıyoruz. GPS bu anlamda kazaların azaltılmasında yapılan çalışmalara ışık tutuyor.” diye konuştu.

Akbaş, daha sonra cihazı çalıştırarak bulundukları yerin koordinat bilgilerini söyledi.