Trafik terörü öteki terörü katladi!

Gelismis ülkelerde meydana gelen trafik kazalarinin yol açtigi ölümlerin, uluslararasi terörizmin neden oldugundan yaklasik 400 kat daha fazla oldugu ortaya çikti

Injury Prevention dergisinde yayimlanan bir arastirma çerçevesinde, 1994 ile 2003 yillari arasinda Ekonomik Isbirligi ve Kalkinma Örgütü üyesi 29 ülkede meydana gelen trafik kazalarinda ölenlerle uluslararasi terörizm sonucu yasamini yitirenlerin sayilari karsilastirildi.

Arastirma, her yil trafik kazalarinda ölenlerin sayisinin terörizm sonucu yasamini yitirenlerden 390 kat daha fazla oldugunu gösterdi. Söz konusu gelismis ülkelerden 10’unda düzenlenen 33 terörist saldirida 3 bin 64 kisi yasamini yitirmisti.

Yeni Zelanda’daki Otago Üniversitesi’nde görevli arastirmacilar, bu ülkeler arasinda yer alan ABD’de trafik kazalarinin yol açtigi ölümlerin terörizminkinden 142 kat daha fazlayla en düsük siraya, Polonya’nin ise 55 bin 300 katla en üst siraya yerlestigini söylediler.

Arastirma, söz konusu 29 ülkede trafik kazalari sonucu ölümlerin, her 9 günde bir 11 Eylül saldirilarina benzer bir saldiri anlamina geldigini gösterirken, siyasetçilere “önlenebilir” ölümlerle mücadeleye aktarilan kaynaklarda bu gerçegi göz ardi etmemeleri tavsiyesinde bulunuldu