Trakya Birlik ayçiçeği teşviki veriyor

Ayçiçeği ekimini teşvik etmek amacıyla, birliğe bağlı kooperatif ortaklarına nakit olarak verilmesi kararlaştırılan destekleme kredisinin dağıtılmasına başlandı.

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik) Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, 2008 yılı ayçiçeği ekim dönemi hazırlıklarına katkı sağlamak ve ayçiçeği ekimini teşvik etmek amacıyla, birliğe bağlı kooperatif ortaklarına nakit olarak verilmesi kararlaştırılan destekleme kredisinin dağıtılmasına başlandığını belirtti.

Sezen, yaptığı yazılı açıklamada, destekleme kredisi kullanacakların şartlarının tutması gerektiğine dikkati çekti. Sezen, vadesi 30 Eylül 2008 tarihine kadar olan destekleme kredisinin dağıtımına 29 Şubat 2008 tarihine kadar devam edileceğini ifade ederek, şunları kaydetti: ”2007/2008 iş yılında kooperatife rekolte beyannamesi vererek en az 1 ton ayçiçeği ürünü teslim eden ve halen vadesi geçmiş borcu bulunmayan ortaklarımıza kullandırılacak olan Destekleme Kredisi, rekolte beyannamesinde taahhüt ettiği ürünün en az yüzde 50’sini tamamlamış olan ortaklarımıza teslim ettikleri her birim kilogram için 0,100 YTL, ürünün en az yüzde 50’sini tamamlamamış ortaklarımıza teslim ettikleri her birim kilogram için 0,050 YTL nakdi kredi kullandırılacaktır. Dağıtılacak Destekleme Kredisinin tutarının 10 milyon YTL civarında olacağı tahmin edilmektedir.”