Trakya Üniversitesi tarafindan ücretsiz solunum fonksiyon testi yapildi

EDIRNE - 16 Kasim Dünya KOAH (Kronik Obstrüktitif Akciger Hastaligi) günü etkinligi kapsaminda Trakya Üniversitesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali tarafindan 40 yas üstü isteklilere, ücretsiz solunum fonksiyon testi yapildi.

Alipasa Kapali Çarsisi üst girisinde yapilan solunum testine ilgi oldukça fazlaydi. Vatandaslar ücretsiz testten yaralanmak için tarihi çarsi önünde uzun kuyruk olusturdu. Ücretsiz testin yaninda vatandaslara Dünya KOAH Günü önemi hakkinda brosür dagitildi.
Dagitilan brosürlerde su bilgilere yer verildi: “Pek çok kisi kendisinde KOAH olmasina ragmen, bunu bilmez. Bazilari semptomlarin sadece yaslanmanin dogal bir sonucu oldugunu düsünür. Ancak KOAH, yasami tehdit eden bir hastaliktir ve tedavi edilmezse kötülesir. Tamamen iyilesmesi mümkün olmamakla birlikte, doktorlar kendinizi daha iyi hissetmenize ve akcigerlerinizdeki harabiyetin yavaslamasina yardim edebilir. Hastaligin tanisi için basit bir solunum testi yaptirmaniz yeterlidir. Tani ne kadar erken konulursa, tedavi o ölçüde etkili olacaktir. Sigara içiyorsaniz, KOAH’i önlemenin ya da ilerlemesini durdurmanin en iyi yolu, sigarayi birakmaktir.”