Trakya Üniversitesi’nde başörtü yasağı ”pes” dedirtiyor!

Birçok üniversitede sorun olmaktan çıkan başörtüsü yasağı, Trakya Üniversitesi'nde skandala dönüştü.

Rektör Prof. Dr. Enver Duran fakülte panolarına astırdığı talimatta, "Türkiye'deki tartışmalara, farklı uygulamalara bakmayın, yasağı uygulayın" mesajını verdi.

Trakya Üniversitesi'nde yaşanan başörtüsü yasağı Rektör Prof. Dr. Enver Duran'ın yeni talimatlarıyla "bu kadarına da pes" dedirtti. Üniversitedeki tüm fakülte panolarına talimat astıran rektör, başörtüsü konusunda yeni talimatlarını sıraladı. Kendi içinde çelişkilerle dolu talimatlarda, bir yandan "Yasama organınca açık bir şekilde kanun bazında yasal düzenleme" olmadığını belirtilirken, diğer taraftan da olmayan düzenlemelere göre "yasal işlem" tehdidinde bulunuluyor.

YASAK LİSTESİ

Toplama kampı talimatlarını çağrıştıran panolarda, başörtüsüyle girilmesi yasak yerler tek tek sayıldı. Rektör Prof. Dr. Enver Duran imzalı talimatlarda adeta öğrencilerin özgürlüğü gasp edilirken, "Yasağa uymayanlar hakkındaYÖKÖğrenci Disiplin Yönetmeliği'ne göre disiplin soruşturması başlatılması gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

SAVUNMAK İÇİN ÖZEL KANUN BULAMADI

Talimatlarda, "başörtüsü konusunda herhangi bir yasal düzenlemenin bulunmadığından" yakınarak yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirten rektör, diğer taraftan da uygulanan yasağın gerekçesini yasalarda göstermek yerine, yasağı üniversitenin "Genel Görünüş, Giyiniş ve Davranışları Yönetmeliği'nin 4. Maddesi'yle açıklayabildi. Yasal olmayan uygulamanın ihlali halinde, öğrencilere işlem yapılacağı tehdidinde de bulunan rektör, yasal belirsizliği gidermek için kendi çözümü de açıkladı. Prof. Dr. Duran, talimatında çözüm için "Farklı uygulamaları ortadan kaldırmak için,türbankonusunda Yasama Organınca açık bir şekilde kanun bazında yasal düzenleme yapılması yoluna gidilmesinin gerekliliği aşikardır. Ülkemizde bu sorun halen uygulama birliğini sağlayacak ve gerektirecek şekilde çözülememiştir. Bu nedenle…" diyerek, üniversitenin tüm alanlarında başörtüsünün yasak olduğunu belirtti.

Çağdaş kıyafetle görünün

19 Nisan başlayan katı uygulama kapsamında fakülte panolarına asılan talimatlarda "Fakülte, enstitü, yüksekokul, konservatuar ve Rektörlüğe bağlı tüm birimlere ayrılmış dershane, laboratuvar, klinik, poliklinik, ameliyathane, kitaplıklar, araştırma ve uygulama merkezleri, bürolar, yurtlar, yemekhane, kantin, kafeterya ve koridorlarda, toplantı ve törenlerde, çağdaş kıyafetlerle bulunmak zorunda olduklarını, kız ve erkek ayrımı yapılmaksızın, bütün bu öğrencilerin anılan bu mekanlarla, başları açık, çağdaş kıyafet ve görünümde bulunmak zorundadır" ifadelerine yer verildi.

Skandal mektupla duyuldu

Üniversitedeki talimatlı yasaklar, başı örtülü öğrencilerin adeta 'imdat çığlıklarıyla' kamuoyuna yansıdı. Bir mektup yazarak sıkıntılarını dile getiren başörtüsü mağduru öğrenci, o mektupta,İstanbulÜniversitesi'nde yaşanan olaylar doğrultusunda Türkiye'nin birçok üniversitesinde başörtü ile kampuse, derslere girilmeye başlandığını ifade ederek "İkinci dönemde işler değişti. 21 Şubat 2011 tarihinde Trakya Üniversitesi Ayşe Kadın Yerleşkesi kampüsüne örtümüzle girmek istedik… Güvenlikte engellendik… Fakültenin kapısında örtümüzü açmak zorunda bırakıldık… Şimdi de bu talimatlarla karşılaştık" sözlerine yer verdi.

YENİ ŞAFAK