Tren garları kültür ve eğlence merkezi oluyor

Devlet Demiryolları, kuruluşunun 150. yılında ilginç bir projeye imza atıyor.

15 ilde bulunan 22 gar, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında alışveriş, eğlence, kültür, dinlenme ve spor merkezi haline dönüştürülecek. İnşaatlar yap-işlet-devret modeliyle özel sektöre yaptırılacak. İşe Haydarpaşa, Kayseri ve Sirkeci garlarından başlanacak. İkinci etapta Ankara, Eskişehir ve Konya tren istasyonları var. Binlerce dönümlük arazide uygulanacak çalışma sayesinde gar gelirlerinde yüzde 200 artış bekleniyor. Proje kapsamındaki yerlere yat limanı, hastane, yeşil alan, 5 yıldızlı otel, kongre merkezi, konut, ofis ve okul da yapılacak. Haritaların tamamlanmasının ardından ihalelerde sona gelindi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), en prestijli projesini İstanbul Haydarpaşa Tren Garı’nda hayata geçirecek. Gara dev kongre merkezi, marina, 5 yıldızlı 7 otel, iş, ticaret ve eğlence merkezleri, 7 gökdelen, spor alanları ve yat limanı inşa edilecek. Bunlar yapılırken Haydarpaşa’nın doğal ve tarihi yapısı korunacak. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, değişim seferberliğine devam ettiklerini belirterek, “Vizyonumuzu ve 150 yıllık stratejilerimizi yeniden belirledik. Kaliteli taşımacılık hizmeti vermek için iyileştirme yapmak istiyoruz. Garları müşterilerin talebi doğrultusunda iyileştiriyoruz. Yolcu vagonlarını klimalı hale getireceğiz.” dedi. En önemli hedeflerinin kentle bütünleştirilecek en az 15 garı cazibe merkezi haline getirmek olduğunu ifade eden Karaman, şöyle devam etti: “İstasyonların kaçılan, görülmek istenmeyen yerler olmaktan çıkarılmasını istiyoruz. Belediyelerle birlikte çalışıyoruz. Yeni ‘gar’ tarifi yaptık. Bu tarifte eğlence yerleri, alışveriş merkezleri var.” TCDD Genel Müdür Yardımcısı Veysi Kurt’un verdiği bilgiye göre; Haydarpaşa, Kayseri ve Sirkeci garlarıyla başlayacak projenin ikinci etabında Ankara, Eskişehir, Polatlı ve Konya tren istasyonları var. Üçüncü adımda Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Sivas, Niğde, Kütahya, Isparta ve Kırklareli garları boş depo olmaktan kurtarılacak. Bu kısımdaki çalışmalara Diyarbakır ve Gaziantep’ten başlanacak. Öte yandan Konya, Diyarbakır, Kütahya, Balıkesir ve Ankara garlarının projeleri tamamlandı. Konya’da büyük alışveriş merkezi, Gaziantep’ te büyük spor merkezi, Balıkesir’de yeşil alan planlanıyor. Proje dahilindeki tren istasyonları genellikle aynı yerde faaliyet göstermeye devam edecek. Ancak Balıkesir gibi taşınacak tren istasyonları da var. Balıkesir şehir merkezindeki tren istasyonu, Organize Sanayi Bölgesi’ne kaydırılacak. Gar bölgesindeki bina ve yapılar bu yıl boşaltılacak. 2007’ nin ikinci yarısında ise yeni istasyon devreye girecek. TCDD, bu konuda belediye ile işbirliği yapıyor. Boşaltılan istasyon, alışveriş, yeşil alan ve eğlence merkezi haline getirilecek.

TCDD işletemediği istasyonu kiraya verdi

TCDD, işletemediği Yozgat Yenifakılı Tren İstasyonu’nu Murat Altın isimli bir girişimciye devrederek, Türkiye’de bir ilke imza attı. Uzun zamandır atıl kalan istasyon, 5 yıl süreyle Altın tarafından işletilecek. Kara u-laşımının yaygınlaşmadığı 1960-1970’li yıllarda binlerce vatandaşın tek uğrak noktası olan Yenifakılı Tren İstasyonu, bölgenin ticarî canlılığının ayakta kalmasında önemli rol oynamıştı.