Tren Tur Kartı’yla bir ay sınırsız seyahat imkânı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Ekspres Tren Tur Kartı ve Yataklı Tren Tur Kartı uygulamasındaki yaş sınırlamasını kaldırdı.

Demiryolları, daha önce, 26 yaşından küçük (Genç Tur Kartı) ve 55 yaşını tamamlamış (Emekli Tur Kartı) kişiler için bir sistem yürürlüğe koymuştu. Ancak, bu sistemin sağlıklı olmadığı öngörüsüyle, Demiryolları yönetimince yaş sınırlaması 2003 yılında kaldırıldı.

Yaş sınırlamasının kaldırılmasıyla, karta ilgi de artı. 2003 yılında, ‘Genç Tur Kartı’na 24 talep olurken, yaş sınırlamasının kalkması ve ‘Ekspres Tren Tur Kartı’nın devreye girmesiyle bu sayı, 2004’te bin 206’ya, 2005’te bin 540’a yükseldi. Buna karşın, ‘Yataklı Tren Tur’ kartında fazla bir artış olmadı. 2003 yılında Emekli Tur Kartı’na 23 talep varken, 2005’te bu rakam 33’e yükseldi. TCDD Pazarlama Dairesi Başkanlığı’nca yapılan açıklamada, kart uygulamasına ilginin az olmasında tanıtımının yeterli yapılamamasının büyük rol oynadığı belirtilerek şu görüşlere yer verildi: “Yaş sınırlamasının kalkmasıyla talepte artış oldu. Bu hizmetimizi anlatabilsek, rağbet göreceğine inanıyorum. Çünkü, 100 ve 400 YTL karşılığında bir vatandaşımız, şebekede işleyen tüm anahat yolcu trenleri, yataklı vagonlar ve banliyö trenlerini kullanabilecek.” Ekspres Tren Tur Kartı’nı alan bir vatandaş, fark ödemek koşuluyla örtülü kuşetli veya yataklı vagonlardan yararlanabiliyor. Yataklı Tur Kartı sahibi biri ise kuşet veya örtülü kuşeti fark ücreti almadan kullanabiliyor. Tren Tur Kartı almak isteyen birinin, en erken bir ay önceden ismiyle başvuru yapması gerekiyor. Diğer yandan, Türkiye’deki Tren Tur Kart uygulamasının bir benzeri Avrupa ülkelerinde Euro Domino Bileti adı altında yürütülüyor. Ancak arada büyük fiyat farkı var. İngiltere’de 3 günlük seyahat için 235 Euro (380 YTL) alınırken, İsviçre’de aynı sürede 163 Euro alınıyor. TCDD’nin bir aylık sürede sınırsız seyahat imkânı tanıyan uygulaması maddi yönüyle İngiltere’den 2,8, İsviçre’den 1,6 Euro daha ucuz. Tren Tur kartlarının geçerli olduğu yerler: Süper ekspres (Başkent, Cumhuriyet, Fatih, Erzurum Ekspresi vb.), mavi tren, ekspres, bölgesel ekspres, ray otobüsü ve mototrenler ile normal yolcu trenleri ve banliyö trenleri. Yataklı Tren Tur Kartı’nın geçerli olduğu yerler: Tren Tur kartlarının geçerli olduğu yerlerin yanısıra mevki farkı gözetmeksizin yataklı, kuşetli, örtülü kuşetli vagonlar.