Trene bombalı saldırı! (2)

Erzurum Ekspresi yolcu trenine bombalı saldırı.

Yaklaşık 200 yolcusu bulunan trenin, patlamadan 5 dakika önce geçmesi olası bir faciayı önledi.
Edinilen bilgiye göre; dün (26.06.2006) saat 13.30’da yaklaşık 200 yolcusu ile birlikte Ankara’dan Kars’a gitmek için yola çıkan 41102 sefer sayılı Erzurum Ekspresi, Erzincan’dan durakladıktan sonra bugün sabah tekrar yola çıktı. Tren yolu mesafesine göre 1004/470. kilometre, Erzincan-Erzurum E-80 karayolunun 75. kilometresi, Tercan İlçesine bağlı Yollarüstü Köyüne 1 kilometre kala, raylara konulan bomba, tren geçtikten 5 dakika sonra patladı. 5 yolcu, 1 yemek vagonu ve 1 ekspresi bulunan Erzurum Ekspresi saat 08.05 sularında, bombanın konulduğu mevkiden geçti. Patlama ise saat 08.10 sularında meydana geldi.

Erzincan Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre; 08.30 sularında Tercan/Sansaboğazı mevkisi Yollarüstü Köyüne 1 kilometre mesafadeki demiryolunda patlama meydana geldi. Patlama neticesinde ölen ya da yaralanan olmadı, yolcu treninde herhangi bir hasar oluşmadı, sadece demiryolu rayları hafif zarar gördü.

TELSİZ DÜZENEĞİ İLE BOMBAYI PATLATTILAR

Yapılan ilk incelemede, teröristlerin uzaktan komandalı olarak hazırlamış oldukları bir patlayıcı düzeneği, acele olarak rayların altına yerleştirdikleri ve uzak bir mesafeden telsiz düzeneği ile bombayı patlattıkları anlaşıldı. Bombanın cinsi araştırılıyor.

Olay yerinde teröristlere ait bir adet telsiz ve 5 metre uzunluğunda kablo bulundu. Patlamanın etkisi ile demiryolu rayının 30 santimetrelik bölümünde oluşan hasar giderilerek yol ulaşıma açıldı. Kaçan teröristlerin yakalanması için bölgede operasyonlar devam ediyor.