Tribün terörüne karşı taraftarlar eğitilecek

İzmir Gücü Spor Vakfı (İZVAK) Başkanı Levent Ürkmez, tribün terörü ve küfrün önüne geçmek için eğitim çalışması başlatacaklarını söyledi.

İzmir’de tribün terörü ve küfrün önüne geçmek için Avrupa Birliği (AB) fonundan alacakları para ile eğitim çalışması başlatacaklarını bildiren Ürkmez, “Şu anda proje çalışmamız devam ediyor. Projeyi kısa sürede bitirip AB fonuna sunacağız. En fazla üç dört ay içinde bu projeyi hayata geçireceğimize inanıyoruz.” dedi.

Eğitime önce Emniyet Müdürlüğü tarafından fişlenmiş taraftar ve takımların amigolarından başlayacaklarının altını çizen Ürkmez, eğitimin taraftaralara varıncaya kadar verileceğini, trübündeki terör ve küfür olaylarının önüne geçilmesi için bu eğitimin şart olduğunu sözlerine ekledi.

İZVAK’ın kulüplerin gelişmesi için önemli adımlar attığını belirten İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal ise, Anadolu takımlarının başırısının altında, o şehirdeki bütün herkesin takıma maddi ve manevi destek vermesinin yattığını söyledi.

A Milli Takımı’nın Çek Cumhuriyeti ile İzmir’de yaptığı hazırlık maçı ile son haftalarda Altay’ın içeride oynadığı maçları rekor sayıda taraftarın izlemesinin, İzmirlinin en az biri takımın Turkcell Süper Ligi’nde görmek istemesinin göstergesi olduğunu dile getiren Vali Köksal, “İzmir’de ortak bir kanaat var. Bu kanaat, İzmir’in sporda geri kaldığı ve Süper Lig’de İzmir takımını görmek istemesi. Bu durumdan hiç kimse memnun değil. Türkiye’nin hazırlık maçını 60 bin kişi izledi. 20 bin kişide dışarıda kaldı. Altay’ın içeride oynadığı son maçı 30 bin, ondan önceki maçıda 40 bin kişi izledi. Artık İzmirli tamını Süper Lig’de görmeye susamıştır.” dedi.

Altay’ın maçını diğer bütün kulüplerin taraftarlarının izlemeye geldiğini ve destek verdiğini aktaran Köksal, “Altay’ı Süper Lig’de görmek istiyorsak İzmir’de herkesin madde manevi destek veremis gerekiyor. Anadolu takımlarının başarının altında bu yatmaktadır. Gereken deste verilir ve İzmir kulüpleri bir araya gelirse, İzmir futbolda o eski başarılarını tekrar yakalayacaktır.” diye konuştu.

Düzenlenen jüri toplantısında, 34 oy alan Altay, en başarılı takım seçildi. Siyah-beyazlı ekibin çalıştırıcısı İsmail Kartal 21 oyla ayın teknik direktörü oldu. Altaylı savunma oyuncusu Metin Depe de 13 oyla ayın futbolcusu unvanını elde etti.

Toplantıda Aralık ayının en başarılı takımı seçilen Bucaspor’un Başkanı Ufuk Akgün, ödülünü Valisi Oğuz Kağan Köksal’dan aldı. Aralık ayının en başarılı teknik direktörü seçilen Bucaspor’un teknik direktörü Hayri Obüs ödülünü TSYD İzmir Şube Başkanı Mehmet Ali Okumuş’dan alırken, Aralık ayının en başarılı futbolcusu seçilen Bucasporlu Aygün Taşkıran’da ödülünü Karşıyaka Spor Kulübü eski Başkanı Coşkun Süer’in elinden aldı.