Trilyonlarca lira harcanan hastanenin arsa sahibinin hakkini aramak için yaptigi basvuru AIHM’den kabul gördü

2000 yili Temmuz ayinda istimlâk edilen Akyar köyü Karacalar mevkii 7 ada 163 parsel tapulu 19 bin 500 metrekarelik yer için Osmaniye Valiligi, arsa sahibi Ökkes Erdem’e 9 bin 900 YTL ödedi. Valilik ayni arsayi 34 misli bedelle 18 Ekim 2002 tarihinde 338 bin 274 YTL bedelle Il Saglik Müdürlügü’ne satti. Istimlak karsisinda magdur edildigini iddia eden Ökkes Erdem, 2002 yilinda hakkini aramak için Osmaniye 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne basvurdu. 3 yildir sonuç alamayan Erdem, geçtigimiz Haziran ayinda magduriyetinin giderilmesi için AIHM’ ye basvurdu. Müracaatini kabul eden AIHM’den gelen yaziyi gösteren Ökkes Erdem, haksizligin giderilmesi için konunun sadece Türk mahkemelerinde degil AIHM’de de görülecegini söyledi.

Ökkes Erdem, hastanenin yapildigi dönemde üzerinde 400 adet 40 yasinda zeytin agaci bulunan 19 bin 500 metrekare arsasina 60 milyar lira istedigini ancak o dönemde kendisine sadece 10 bin YTL gibi cüzi bir miktar verildigini dile getirdi. O dönemde hastanenin yapimi sirasinda mahkemeye basvurup yürütmeyi durdurma karari aldirarak hastane yapimini engelleyebilecegini ancak bunu Osmaniyelileri düsünerek yapmadigini aktaran Erdem, hastanenin yapilmasinin ardindan arsasinin gerçek degerinin ödenmesi için Osmaniye 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtigini kaydetti.

Davanin 3 yil boyunca neticeye kavusturulmamasi nedeniyle hakkini aramak için AIHM’ye basvurdugunu belirten Erdem, “Mahkeme istemimizi red etti. 3 defa Yargitay’a itiraz ettik. Davamiz 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde devam ediyor. 3 yil boyunca Türk mahkemelerinde konu çözümlenmeyince Haziran ayinda AIHM’ ye basvurduk. Basvurumuz kabul edildi. Ilerleyen tarihlerde belirlenecek bir tarihte Strazburg’a avukatimla beraber giderek mahkemeye çikacagiz” dedi.

Hastane yapimi için trilyonlarca lira harcandigini ancak arsasinin gerçek bedelinin ödenmedigini öne süren Erdem, “Buradan ben degil devletimiz zarar görecek. Böyle olmasini istemezdim. Ben sadece hakkimi ariyorum. Biz oradaki zeytinleri kolay yetistirmedik. Babam bu araziler için büyük emek verdi. Bu emegin bedeli verilseydi bugün Avrupa mahkemelerine kadar gitmezdim.” diye konustu.

D- 400 karayolu ile hastaneyi birbirine baglayan hastane yolunun da kendisine ait oldugunu ve burasi içinde mahkemeye basvurdugunu kaydeden Erdem, konuyla ilgili Osmaniye belediyesi’nin icralik oldugunu sözlerine ekledi.

Osmaniye Il Saglik Müdürü Mehmet Bahar, hastane arsasinin devam eden mahkemesiyle ilgili kendilerine yansiyan hukuki bir gelismenin olmadigini belirterek, konunun hastane arsasi sahibi ve Saglik Bakanligi arasinda geçtigini söyledi.