TRT eski müdürüne dava

Yücel Yener hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski TRT Genel Müdürü Yücel Yener ile TRT’nin 5 eski yönetim kurulu üyesi hakkında, “görevi kötüye kullandıkları” iddiasıyla, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Edinilen bilgiye göre; Cumhuriyet Savcısı Vahdet Polatkan tarafından, eski TRT Genel Müdürü Yener ile eski TRT Yönetim Kurulu Üyeleri Zeki Hafızoğulları, Vedat Özsoy, Şevket Okant, Murat Aşkar ve Ali Orhan Kalkan hakkında açılan davanın iddianamesinde, TRT ile Aslı Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş arasındaki borç sözleşmesinin TRT aleyhinde olduğu yönünde Başbakanlık Teftiş Kurulu raporundaki iddialara yer verildi.

Aslı Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş’nin, TRT’den muhtelif tarihlerde 332 bin 86 adet televizyon bandrolü aldığı belirtilen iddianamede, Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda, TRT’nin bu bandrollerden doğan ve ana para ile gecikme faizinden oluşan toplam 1 trilyon 556 milyar 546 milyon 954 bin 666 TL tutarındaki alacağının 1998’de borç olarak tahakkuk ettirildiği anlatıldı.

Eski TRT Genel Müdürü Yener’in, TRT Yönetim Kurulundan aldığı yetkiyle borcun tahsili amacıyla Aslı Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş ile sözleşme yaptığı bildirilen iddianamede, sözleşmeye göre şirketin ana para borcunun 15 Ağustos 2001’deki döviz kuru üzerinden 285 bin ABD Dolarına çevrilerek sabitlendiği kaydedildi. Bu borcun 228 bin 620 dolarlık kısmının, TRT’nin Show TV firmasından alacağı filmler için ödeyeceği bedelden düşüldüğü belirtilen iddianamede, Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda, firma borcunun bir kısmının sinema filmleriyle ödenmesinin, kuruma borçlarını nakit ödeyen diğer firmalar yönünden rekabet hukuku hükümlerine aykırı olacağının iddia edildiği ifade edildi.

İddianamede, eski TRT yöneticisi şüphelilerin “görevlerini kötüye kullandıkları” iddia edilerek, Yener ile eski TRT Yönetim Kurulu üyelerinin, Türk Ceza Kanunu’nun 37/1. maddesinin yollamasıyla 257/1. maddesinde düzenlenen “görevi kötüye kullanmak” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. İddianamede ayrıca, şüphelilerin lehine hükümler taşıması dolayısıyla aynı suçu düzenleyen 765 Sayılı TCK’nın 240/1. maddesinin uygulanabileceği de belirtildi.

Ankara 1. Asliye Ceza Mahkemesine sunulan iddianamenin kabul edildiği, yargılamaya gelecek günlerde başlanacağı öğrenildi.