TRT yeni bir kanal daha açıyor

TRT birbiri ardına açtığı yeni kanallarla farklı kitle ve kültürlere ulaşmaya devam ediyor.

Yayın içeriği ve anlayışını son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlarla üst seviyelere çıkaran TRT, uluslararası alanda yayın yapan kanallarının çeşitliliği ve başarısıyla da dikkat çekiyor. 42 ülkeyle işbirliği yaptıklarını belirten TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, başarılarını Türkiye’nin dış politikadaki becerisine bağladı. TRT’nin atılımlarla ulaştığı son noktayı Yeni Şafak’a değerlendiren Şahin, “TRT’deki değişim, Türkiye’nin değişimiyle paralel seyrediyor” dedi.

Atılım döneminde 32 farklı dilde yayın yapmaya başlayan ve yirmi farklı ülkede temsilcilik açan TRT, on iki televizyon kanalının yanı sıra onlarca radyo yayını ile uluslararası devler arasına girmeyi başardı. Avrupa kanalı Euronews’in yüzde 15 hissesini alarak kanalın en büyük dördüncü ortağı olan TRT’nin uluslararası alanda son açılımı Arapça yayın yapan TRT el Türkiye kanalı oldu. Sırada İngilizce yayın yapacak haber kanalı ve çiftçilere yönelik Tarım TV var. Uluslararası alanda Türkiye’nin doğru ve güvenilir bir kaynak aracılığıyla anlatılmasını sağladıklarını ifade eden Şahin, yabancı izlyeyicilerin karşısına propagandist bir yayın politikasıyla çıkmadıklarını söyledi. Şahin, şöyle konuştu: “Biz ülkemizi yabancı ülkelerdeki izleyicilerimize ilk elden doğru anlatmanın derdindeyiz. Ülkemiz değerlerinin, asla propaganda gibi ucuz bir iletişime ihtiyacı olmadığını düşünüyoruz.”

42 ÜLKEYLE İŞBİRLİĞİ

TRT’nin bünyesinde barındırdığı potansiyeli harekete geçirdiklerini dile getiren Şahin, “TRT, artık ciddi manada uluslararası bir yayın kuruluşudur” dedi. İki yılda 42 ülkenin kamu televizyonuyla işbirliği yaptıklarını kaydeden Şahin, uluslararası alanda yaptıkları atılımların Türkiye’nin tanıtımına nasıl bir katkı sağladığını anlatırken son olarak açıtıkları TRT el Türkiye kanalını örnek gösterdi. Kanalın Türkiye ile Arap dünyası arasında bir köprü vazifesi gördüğünü söyleyen Şahin, “Türkiye’nin kültürünü, coğrafyasını, tüm güzelliklerini anlatan kanal, yayın hayatına kısa süre önce başlamış olmasına rağmen büyük ilgi görüyor” şeklinde konuştu.

EN ÇOK İZLENEN KANAL TRT 6

TRT Genel Müdürü Şahin, demokratik açılım kapsamında yayın hayatına başlayan TRT 6’nın Türkiye dahil Kürtçe konuşulan bölgelerde en çok izlenen kanal olduğunu ifade etti. Şahin, Kürtçe yayın yapan TRT 6’nın Kuzey Irak, İran ve Suriye gibi bölgelerde de ilgiyle izlendiğini belirtti. Euronews’le yaptıkları işbirliğine işaret eden Şahin, şöyle konuştu: “Dünyanın en büyük haber kanallarından birinde 24 saat Türkçe yayın yaptırıyoruz. TRT TÜRK haber kanalımız ile yaklaşık 20 ülkede temsilcilik açtık ve Türkiye’nin en büyük uluslararası medya televizyon kanalı olduk.”
Türkiye’nin 10-15 yıl öncesini göz önüne aldığımızda fazla bilinmediğini, diğer kültürler tarafından merak konusu olmadığını söyleyen Şahin, “Türkiye’nin son yıllarda yürüttüğü dış politika, ‘merak edilen ülke’ olmasını sağladı” dedi.

Yanlış tanıtımı önleyen kanal

Türkiye ve Arap ülkeleri, her ne kadar yüzyıllarca aynı siyasi çatı altında yaşadılarsa da son yüzyılda birbirlerini, üçüncü şahıslar, yani çeviriler üzerinden tanıdılar. Birbirleri hakkındaki bilginin kaynağı başkaları oldu. Böyle olunca iki taraf birbiri hakkında yanlış bilgi edindi, yakınlaşma değil uzaklaşma oldu. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Çin, Rusya, Güney Kore gibi ülkeler Arap ülkelerine yönelik Arapça yayın yaparken; Türkiye gibi bölgenin bir parçası olan bir ülkenin Arapça televizyon yayını yapmaması düşündürücü bir eksiklikti. TRT el Türkiye, yayınları sayesinde Arap ülkelerine doğrudan hitap ederek önemli bir boşluğu doldurmuş, bir yanlışı düzeltmiş olacak.

Çiftçinin de bir kanalı olacak

TRT birbiri ardına açtığı yeni kanallarla farklı kitle ve kültürlere ulaşmaya devam ediyor. TRT 1, TRT Haber, TRT 3, TRT 4, TRT Çocuk, TRT Türk, TRT Avaz, TRT Gap, TRT 6, TRT Belgesel, TRT Müzik ve TRT el Türkiye ile birlikte yelpazeyi genişleten TRT’de tarım ve hayvancılıkla ilgili yayınlara ağırlık verilecek Tarım TV kanalı için çalışmalar sürdürülüyor. “Tarım TV” kanalının yılın sonuna doğru seyirciyle buluşması planlanırken, İngilizce haber yayını yapılacak televizyon kanalının da gelecek yıl faaliyete girmesi hedefleniyor.