TRT’den yeni bir proje ‘Hisarbuselik’

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yaşamını sürdüren bir fırıncı ailesi ve bu ailenin yaşamı sıcak ve farklı bir anlatımla TRT ekranlarına taşındı.

Yapımcılığını Erol Uyanık’ın üstlendiği, yönetmenliğini Samet Polat’ın yaptığı Hisarbuselik’in oyuncu kadrosunu ise tiyatro kökenli Mithat Erdemli, Şebnem Gürsoy, Ziya Kürküt, Rojda Demirer, Onur Saylak gibi oyuncular oluşturuyor. Hisarbuselik’te orta halli bir kasabada yaşayan insanların hayatları anlatılıyor. Aile bağları, umutlar, hüzünler, kırgınlıklar, sevgi ve bağlılık gibi hayata dair bir çok şey yer alıyor. Geçen ay tarihi evleriyle meşhur Beypazarı’nda çekimleri başlanan dizide olaylar, babası gibi hayalinin peşine düşen Çetin’in yaşamı etrafında dönüyor. Askerden yeni dönen Çetin’in yaşadığı dar çerçeveden kurtulmak ve yeni işler yapmak istemesi dizinin çıkış noktasını oluşturuyor.

Hisarbuselik’in tanıtımı dizinin çekimlerinin gerçekleştirildiği Beypazarı’nda bulunan Taş Mektep Konağı’nda yapıldı. Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş ev sahipliğinde gerçekleşen tanıtım kokteyline dizi oyuncuları ve teknik ekibin yanısıra TRT üst yönetimide katıldı. Kokteylde TRT Genel Müdürü Ali Güney, kurum olarak kültürel programları desteklediklerini belirterek, ”TRT olarak kültürel alanlara yönelik yatırımlara ağırlık veriyoruz. Beypazarı gibi doğal güzelliğini korumuş bir ilçemizde bu dizinin çevriliyor olması bunun en güzel kanıtı. Dizi 13 bölüm olarak kararlaştırılmıştı. Ancak gelen olumlu tepkiler üzerine diziyi uzatma kararı aldık. TRT ailesine ve izleyicilere hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Hisarbuselik’in yapımcısı Erol Uyanık ise, tarihi dokusuna hayran kaldıkları Beypazarı’nda çevrilen bu dizinin oyuncularının karakterlerinin oturduğunu belirterek, zevkli bir çalışmanın altına imza attıklarını sözlerine ekledi. Dizide köfteci Kadir’in karısı Cahide rolünü oynayan Şebnem Gürsoy da böyle bir projede yer almaktan son derece mutlu olduğunu söyleyerek, ”Dizide kocasıyla problemleri olan bir kadını canlandırıyorum. Oynadığım oyundan son derece memnunum. Hisarbuselik hayatın içinden bir dizi. Benim oynadığım Cahide çok farklı bir karakter. Hem kırılgan hem güçlü. Aslında Cahide hepimizin bildiği türden duyarlı bir anne. Sıradan görünen insanları bu dizi çok dramatik bir bakışla insanlara anlatıyor.” şeklinde konuştu.

Köfteci Kadir rolündeki Kurtuluş Şakirağaoğlu da diziyi Türk izleyicisinin çok beğeneceğini çünkü kendi yaşantılarından kesitleri bu dizide bulacakları anlattı. Kokteyle ev sahipliği yapan Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ilçelerini konu edinen bir dizinin TRT gibi tüm Türkiye’deki izleyiciyle buluşmasının kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, diğer televizyon kanallarınıda benzer projeler için ilçelerine davet etti.