Trump Putin’e inanıyor!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Rus lider Putin'e güveni tam.

Başkanlık seçimleri sırasında da Rusya ile bağlantısı olduğu iddia edilen ve tepki alan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump, Putin'in samimiyetine inandığını söyledi.

Başkan George Bush'un 1991'de gerçekleştirdiği geziden sonra en uzun Asya turunu düzenleyen ABD Başkanı Donald Trump, burada yaptığı açıklamalarla kafaları karıştırdı. Trump, Vietnam'ın başkenti Hanoi'de düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi çerçevesinde görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in samimiyetine inandığını söyledi. Trump, "Az önce kendisine bir kez daha sordum. Putin, seçimlere hiçbir şekilde müdahale etmediğini belirtti. 'Rus müdahalesi' öyküsü, Rusya ile sorunları çözmemizi engellemek için önümüze konulan suni bir bariyer" ifadelerini kullandı. Hanoi'de Vietnam Devlet Başkanı Tran Dai Quang ile birlikte düzenlediği bu sözlerini netleştirilmesi istenen ABD Başkanı Trump bu sefer "Bence Putin kendisinin ve Rusya'nın seçimlere müdahale etmediğini düşünüyor. O istediği şeye inanabilir. Ben istihbarat kurumlarımızla birlikteyim, onlara inanıyorum" cevabını verdi.

Mayıs ayında ABD istihbarat kurumlarının direktörleri, Rusya'nın seçimlere müdahale ettiği konusunda analistlerinin vardığı sonucu desteklediklerini Kongre'ye söylemişti. Trump, aynı zamanda Rusya ile ilişkileri iyileştirme vaktinin geldiğini söyledi. ABD Başkanı "Rusya'ya çok ama çok ağır yaptırım yapıldı. Çok üst düzeyde yaptırıma uğradılar ve bu kısa süre önce gerçekleşti. Artık bitkin düşmüş ve kırılmış bir dünyayı iyileştirmeye dönme vakti. Rusya ile dostça geçinmenin bir engel değil ülkemiz ve dünya için bir kazanç olduğunu düşünüyorum" diye konuştu. Konuyla alakalı sosyal medyadan da açıklama yapan Başkan Trump "Ne zaman dışarıdaki o kıskananlar ve aptallar Rusya ile iyi ilişkilerin kötü değil iyi bir şey olduğunu anlayacak? Her zaman siyasetle oynuyorlar. Bu ülkemiz için kötü. Kuzey Kore'yi, Ukrayna'yı, Suriye'yi ve terörizmi çözmek istiyorum. Ve Rusya çok yardım edebilir" dedi.

TÜRKİYE