Trump’tan açıklama: Çok şımardılar

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ve AB için çarpıcı bir ifade kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamalarla dünyada gündem yaratmaya devam ediyor. Trump son olarak AB ve Çin'e çıkıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikalı ve Çinli yetkililer arasında başlayan ikinci tur ticaret müzakereleri hakkında konuştu. Trump, Çin ve AB için "şımarık" ifadesini kullandı.

Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Beyaz Saray'daki görüşmesinin ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bugün Washington'da ABD Hazine Bakanlığında Amerikalı ve Çinli yetkililer arasında başlayan ikinci tur ticaret müzakereleri hakkında konuşan Trump, müzakerelerin başarıyla sonuçlanmasından "şüpheli" olduğunu belirterek, "Müzakereler başarılı olacak mı? Şüpheyle bakıyorum. Çünkü Çin çok şımarık bir hale geldi. Avrupa Birliği çok şımarık bir hale geldi. Diğer ülkeler de çok şımarık hale geldi, çünkü ABD'den ne isteseler her zaman yüzde 100 elde ettiler. Bunun daha fazla gerçekleşmesine izin veremeyiz." diye konuştu.

AB, JAPONYA, GÜNEY KORE, DİĞER ÜLKELER…

Avrupa Birliği, Japonya, Güney Kore ve diğer ülkelerin yıllardır ABD'den "kovalar dolusu" para çıkardığını öne süren Trump, "ABD için ticaret her zaman tek yönlü bir yol oldu." yorumunu yaptı.

HÜRRİYET