TSE AB standartlarına uyumu gerçekleştirdi

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Bursa Bölge Müdürlüğü'nce düzenlenen ''Kalite Şehrinde Kalite Günleri'' konulu eğitim seminerinde başarılı olan katılımcılara sertifikaları verildi.

Kervansaray otelde düzenlenen sertifika töreninde konuşan TSE Genel Başkanı Kenan Malatyalı, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) girebilmesi için tüm kamu kurumlarının, devlet yapısının ve sanayisinin köklü bir değişim süreci yaşadığını kaydetti.

TSE’nin de bu değişimi daha gümrük birliği anlaşmaları sürecinde başlattığını dile getiren Malatyalı, Türkiye’nin standart oluşturmada yetkili kuruluşu olan enstitünün, AB’ye uyumun ilk şartı olan ortak üretim standartlarının kullanımını tam üyelik ötesinde Avrupa normlarını ”Türk Standardı” olarak yayınlamasıyla gerçekleştirdiğini belirtti. Malatyalı, bugün TSE Avrupa standartlarına uyumu yüzde 95’e yaklaşan bir oranda gerçekleştirdiğini dile getirdi.

TSE’nin, 2. Beyazıt’ın 5 asır önce Bursa’da yayınladığı ilk standardın tarihi mirasına sahip çıkarak, 21. yüzyıla uygun, küreselleşen dünyaya entegre bir sistemle çalıştığını ifade eden Malatyalı, ”Aslında kuruluşlar olarak tek tek bireyler olarak yapmamız gereken de budur. Köklü geçmişimize, tarihi mirasımıza sahip çıkarak, bu mirastan güç alarak, yeni dünya düzeninde söz sahibi bir ülke olmak amacıyla çalışmalıyız” şeklinde konuştu.

TSE Bursa Bölge Müdürü Mustafa Kahmaran da, bu organisazyonun gerçekleşmesinde emeğine geçen herkese teşekkür etti. Karaman, bu tür organisazyonların önümüzdeki yıllarda daha geliştirilmiş şekilde devam ettirileceğini vurguladı.