TSE Başkanı Şentürk: Dünyanın küresel gücü olma iddiasında olan bir ülkeyiz

Amasya'da, Türk Standartları Enstitüsü(TSE)'nden Kalite, Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemleri'nde belge almaya hak kazanan Fimar Holding'in belgeleri düzenlenen törenle verildi.

Amasya’da, Türk Standartları Enstitüsü(TSE)’nden Kalite, Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemleri’nde belge almaya hak kazanan Fimar Holding’in belgeleri düzenlenen törenle verildi.
Mermer Maden Ocağı İşletmeciliği alanında TSE tarafından belgelendirilen ilk ve tek olan firmaya belgelerini TSE Başkanı Hulusi Şentürk verdi.

Hulusi Şentürk, burada yaptığı konuşmada, dünyanın en önemli mermer yatakların Türkiye’de olduğunu, fakat yıllarca mermeri en fazla katleden ülkeler arasında yıllarca birincinin de yine Türkiye olduğunu söyledi. Türkiye’nin 2023 vizyonu olduğunu hatırlatan Şentürk, “Dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girme iddiasında olan bir ülkeyiz. Dünyanın küresel gücü olma iddiasında olan bir ülkeyiz. Ve bu iddiamız hepimizi heyecana boğuyor. Ancak ülkemizin bu iddiasını gerçekleştirmesinin olmazsa olmaz şartı, birçok sektörde küresel güç olmayı başarmış kurumların varlığına bağlıdır. Bizim sanayicimiz kendi alanında küresel güç olmadığı müddetçe, Türkiye’nin ekonomik anlamda küresel güç olması hayalden öteye geçmeyecektir. Bu küresel güçler bu alanlarda doğmak mecburiyetindedir. Elinde Allah’ın bahşettiği o doğal nimeti yine Allah’ın bahşettiği aklını kullanarak en verimli biçimde işleyerek, bunu rekabetin acımasızca yürüdüğü pazarlarda etkin bir biçimde pazarlayabilecek firmalarla Türkiye 2023 vizyonunu yakalayacaktır.” dedi.

İtalya ve İspanya gibi ülkelerin mermer sektöründe neden etkin oldukları hakkında görüşlerini açıklayan Şentürk Şöyle devam etti: “Bu ülkelerin sektördeki ağırlıkları mermerlerinin bizim mermerimizden daha iyi olması değil, tam tersi onların mermerleri bizimkindeki homojenliği yakalayamaz.
Onlar mermer teknolojisinde sürekli bir adım öndeler. Mermer ve kalite kelimeleri yan yana geldiğinde akla ilk gelen İtalya ve İspanya’dır. Bugün dev mermer ocaklarına sahip bir ülkeyiz, ama hala ülkemizde bir mermer laboratuvarı bulunmuyor. Ama İspanya’ya giderseniz dev mermer laboratuvarlarını görürsünüz. Siz değerli yöneticilere bu konuya hassasiyetle yaklaşmanızı rica ediyorum.” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE TOMRUK SATIŞINDAN VAZGEÇMELİDİR”

Türkiye’deki mermer ocağı işletmecilerinden Mermer Tomruğu satışını durdurmalarını isteyen Şentürk, “Çin bizden aldığı mermer kütüğünü işleyerek körfez ülkelerinde bizden daha ucuz ürün satıyorlar.
Mermeri bizden alıp işliyor ve Dubai oteline bizden daha ucuz teklif verip işi alıyor. Türkiye katma değerinde ülkemizde kalacağı bir anlayışı hayata geçirmelidir.” ifadelerini kullandı.