TSE Kamerun’da denetime çıkıyor

Türk Standardları Enstitüsü Genel Başkanı Hulusi Şentürk, Kamerun'da araç muayenesi, akaryakıt istasyonu denetimlerine kadar tüm hizmetlerin TSE tarafından yapılacağını söyledi.

Türk Standardları Enstitüsü Genel Başkanı Hulusi Şentürk, Kamerun’da araç muayenesi, akaryakıt istasyonu denetimlerine kadar tüm hizmetlerin TSE tarafından yapılacağını söyledi.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO)’nın davetlisi olarak kente gelen Şentürk, Kamerun’daki araçların birçok hizmetini taraflarından yapılacağını belirterek mutabakat imzaladıklarını aktardı. Burada iş adamlarına da çağrıda bulunan Şentürk, standardizasyon konusunda çok dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Şentürk ”Dünya da 3 sömürge kullanıldı. Bunlardan birisi ordu ile istediğin yere girersin kaynaklarını alırsın, sonra ikna yolu ile sömürü oldu. Ve günümüz de de ekonomi ile sömürü başladı. Ekonomi tüm dünyada küresel hale geldi. Ülkelerin küresel pazarlarda yer almak için kendi ekonomilerini ve sanayilerini güçlendirmek zorundalar. İş adamlarımız bugün çok ciddi yatırımlar yapıyor. Afrika’nın çöllerinden Kanada’ya, Uzakdoğu’ya kadar ellerinde çantaları ile gidiyor ve bağlantılar kuruyorlar. Bizim iş adamlarımızın bir sorunu var, standardizasyon konusunda yeterli değiliz. Bugün İngiltere, Fransa ve Almanya özellikle bu konuda çok ileri seviyedeler. Uluslararası komitelerde Türkiye 5-6 yerde başkanlık veya yaparken sekretarya yaparken Amerika ise 600’ün üzerinde başkan veya sekretarya bulundururken Fransa, İngiltere,ve Almanya’da 300 veya 400’e yakın komitede görev yapıyorlar. ”dedi. Türkiye’de komitelere katılmak için iş adamları ve öğretim görevlilerinin para talep ettiğini söyleyen Şentürk, Avrupa ülkelerinde komiteye girebilmek için para ödendiğini dile getirdi. Türk iş adamlarına çağrıda bulunan Hulusi Şentürk, başka ülkelerden ithalat yapacak şirketlerden TSE’den belge almalarını istemelerini istedi.