TSE’den yeni pazarcı ve pazar yeri standardı

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) semt pazarları ile pazarcıların da standardını belirledi. Yeni standarda göre, pazarların zemini parke taş, asfalt veya betonla kaplanacak.

Hastalığı olanlar ile beyaz önlük giymeyenler ise pazarcılık yapamayacak. Standartlara uymayan pazar ve pazarcılara ise belge verilmeyecek.
Pazarcılar, pazar yerlerinin düzenlenmesine yönelik planlamayı desteklerken, esnafın tek tip elbise giymesi ve 3 aydan 3 aya sağlık kontrolünden geçirilmesine ise sıcak bakmıyor.

TSE tarafından yayımlanan ‘Sabit Pazar Yerleri’ ve ‘Semt Pazarları Genel Kuralları’ el kitabında yayımlanan yeni standart bilgilerine göre, ideal semt pazarlarında aranacak özellikle ise şunlar:

“Pazar yerleri imarlı olmalı. Pazar yerlerinde bölgenin iklim özellikleri ve iklim şartlarına uygun yapı malzemesi seçilmeli. Pazar

yerlerinin uygun köşesinde çeşme bulunmalı, aydınlatma ve lektrik tesisatları, merkezi anons sistemi, pazar yerinin her noktasından görülebilecek, zabıta noktasından kumanda edilen ve merkezi bilgisayara bağlı elektronik fiyat gösterge panosu olmalı. Özürlülerin kullanımı için giriş, merdiven, koridor, rampa, bahçe içi yollar ve tuvaletler uygun şekilde düzenlenmeli. Sergi yerleri içinde meyve, sebze, temizlik malzemeleri, kuru bakliyat gibi tüketim madeleri gruplar halinde sergilenmeli. Sergi yerlerinin grupları arasında alış-veriş yapanların rahatça dolaşabileceği en az 3 metre genişliğinde yollar olmalı. Pazarların zemini parke taş, asfalt veya betonla kaplanacak ve tuvalet, telefon ile otopark da bulunacak.”

Pazarlar ile birlikte pazarcılara da yeni standartlar geliyor. Yeni standartlara göre, pazar yerinde çalışanların, tek örnek, cepsiz iş önlüğü giymesi gerektiği belirtiliyor. Sözkonusu standrat kitabında, pazarcı esnafından bulaşıcı salgın hastalık taşımadığına dair sağlık raporu alması gerektiğini de işaret ediliyor. Yeni standartta, sağlık raporlarının her 3 ayda bir yenilenmesi, hasta olduğu tespit edilen pazarcıların pazar yerinde çalıştırılmasına izin verilmeyeceği vurgulanıyor. Standartta ayrıca, pazar yeri zemininin, sergi ve dükkanlar kapanıp, çöpler toplandıktan sonra yıkanarak deterjan ile temizlenmesi isteniyor.

Daha önce “idael gazeteci nasıl olmalı” isimli basına yönelik standart hazırlayarak tartışmalara yol açan Türk Standartları Enstitüsü (TSE), şimdi de semt pazarları ile pazarcıların standardını belirleyemeye yönelik hazırladığı “Pazarlar ve Genel Kuralları” isimli yeni standart ile pazarcıların tepkisini çekti.

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Çakman, TSE’nin veri tabanı daha tam netleşmemiş bir alanda düzenleme yapmasını çok yanlış bulduklarını söyledi. Maliye Bakanı ile de bu konuyu görüştüğünü anlatan Çakman, “Türkiye’de 330 bin mekanda pazarcılık yapan esnaf var. Ülkemizde 1 milyon insan pazarcılık yapıyor. Bunların çoğu kayıtdışında. TSE bunları belirli standartı getirmeden önce kayıt altına alınmasını yardımcı olmalı. TSE, belediyeleri tenkit ederek halkın rahat ve güzel ortamlarda alışveriş yapmasını sağlamalı” dedi.

Pazarcıların tek tip elbise giymesi yönündeki standardı ise sert dille eleştiren Çakman, “Biz okul çocuğu veya mahkum değiliz ki tek tip elbise giyelim. Burası Türkiye komünizm ülkesi değil. Tek tip elbise ile demokratik bir ülkede çalışılmasına karşıyız” şeklinde konuştu. Bunların daha önce bazı odalarca denendiğini hatırlatan Çakman, “Ancak esnaftan büyük tepkiler geldi. Çünkü vatandaşlar esnafı gülmeye başladı. Pazarcının onuru kırıldı” dedi.

Pazarcıların 3 ayda bir sağlıktan geçirilmesini de çok abes bulduklarını dile getiren Çakman, insanların kendilerini mutlaka düşündüğünü ifade ederek, “Esnafın sağlık kontrolünden geçirilmesi utanç verici. TSE’nin memurları 3 ayda bir kendileri kontrolden geçiriliyorsa bizde pazarcı esnafını federasyon olarak sağlık kontrolünden geçirelim. Bunlar ilk önce gitsinler merdiven ve kayıt dışı altındaki esnafı baksınlar” diye konuştu.

TSE Standart Hazırlama Merkezi Başkanı Tunga Gökhun ise özellikle halkın pazar yerlerinde sıkıntı çektiğini bildiklerini ve bu konuda gerek vatandaştan gerekse de bazı odalardan müracaatlar olduğunu anlatarak, “Gelen talep ve istekler doğrultusunda pazarcı ve pazar yerleri hakkında bir standart hazırladık. Bu standartla amacımız, semt pazarlırının fiziki yapısı ve pazarcıların durumunu daha da iyileştirmek. Halkın da daha güzel şartlarda alışveriş yapmasını sağlamak” ifadesini kullandı. Gökhun, bundan böyle kendilerinden belge almak isteyen pazar ve pazarcıların bu şartlara uyması gerektiğini, aksi taktirde belge alamayacaklarını vurguladı.

Bursa Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Cem Özkardaş da, tek tip elbise konusuna sıcak bakmadıklarının altını çizdi. Özkardaş, “Çünkü, bir pazarda 150 ile 500 arasında esnaf var. Hepsi de farklı alanlarda hizmet veriyor. Pazarcı ensafının işi yoğun, zor ve stresli. Araçtan yük indir, yük bindir. Hal böyle olunca kişi ya unutacak ya da üstü kirlenecek, bunlarla uğraşmakta, tek tip elibise ile uğraşamaz. Bu, düzeni daha da bozacak ve kirli elbiseli insanlar türeyecek” açıklamasını yaptı.

12 yıldır pazarcılık yapan Erdal Çağlayan da kendilerinin toplum içerisinde fişleneceğini ileri sürerek, tek tip elbiseye karşı olduğunu ifade etti. Tek tip elbise ile hem rahat çalışamayacaklarını hem de vatandaş tarafından giydiği elbiseden dolayı her yerde pazarcı olarak görüleceğinin altını çizen Çağlayan, şunları dile getirdi:

“Tek tip elbiseyi mahkumlar giyer. Biz mahkum değiliz. Halk burada alışveriş yaparken bizleri tek tip elbise ile görüp pazarcı olduğumuzu anlayacak. Her yerde ve ortamda bizlere pazarcı gözüyle bakacak. Ayrıca, sürekli yoğun iş temposu içerisindeyiz. Tek tip elbiseyi taşımakta zorlanırız. Kısa sürede kirlenecek ve anında değiştiremeyeceğiz. Bu da bizde daha kötü bir imaj oluşturacak.”