TSK ile ilgili çok vahim bir gelişme

Askeri savcı Albay Ahmet Zeki Üçok ile ilgili soruşturma, Genelkurmay Karargahı'na sıçradı.

Habervaktim'in gazetecilik başarısı Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu'yu şüpheli koltuğuna oturttu. Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok'un, 20 bin TL karşılığında çürük raporu veren, usulsüz olarak askeri ihalelere giren bir suç örgütünün tepe kadrosunda olduğu tespiti üzerine başlatılan soruşturma Genelkurmay Karargahına uzandı.

Habervaktim isimli internet sitesinin yayınladığı Genelkurmay Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu'nun bilgisi dahilinde, sivil savcıya teslim edilmesi gereken 'çürük soruşturması' ile ilgili suç delillerinin yer aldığı bilgisayarların özel işlemlerle temizlendiği iddia edilmişti.
Haberden sonra harekete geçen sivil savcı, bilgisayarların mühürlenerek gönderilmesini istemişti. Genelkurmay'ın gönderdiği o bilgisayarların hard disklerinde yapılan incelemede ise, kritik kayıtların üzerinde oynandığı ortaya çıktı. Emniyetin hazırladığı inceleme raporuna göre, TSK bilgisayarlarının hard disklerinde gölge kayıtların tutulduğu bölümde yer alan datalar üzerinde tarih oynaması yapıldığı belirtildi. Soruşturma savcıları Genelkurmay Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu'yu 'delilleri karartma ve yardım' suçlaması ile ifadeye çağırdığı belirtiliyor. Savcıların Tuğgeneral Çubuklu ile ilgili tebligatı posta yolu ile gönderdiği ve Çubuklu'nun önümüzdeki hafta Beşiktaş Adliyesi'ne gelerek ifade vereceği söyleniyor.

EMNİYET RAPORU: BİLGİSAYARLAR ÜSTÜNDE OYNANDI

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta'nın istediği TSK'ya ait bilgisayarlarda yapılan incelemede, tartışmalara neden olan ses kaydında ifade edilen “Kritik bir şey kaçarsa eğer yapılan soruşturmalarla ilgili ve onlar bunu satır satır okuyacak o polisler. Terörle mücadele şubeye gidecek bu belgelerin hepsi. Aradan bir şey kaçırırsak ciddi sıkıntı olur” cümlelerini doğrularcasına kayıtların neredeyse tamamının üzerinde oynandığı ortaya çıktı. Emniyetin yaptığı inceleme raporuna göre, TSK bilgisayarlarının hard diskleri üzerinde yapılan detaylı incelemede, günlük gölge kayıtların tutulduğu bölümde yer alan datalar üzerinde tarih oynaması yapıldığı, silinen dosyalardan doğan boşluğa başka tarihlerde veri kaydedilerek durumun fark edilmemesinin sağlanmaya çalışıldığı belirtildi.

ÇUBUKLU'NUN SES KAYDI ALINACAK

Bunun üzerine harekete geçen Cumhuriyet Savcısı Usta'nın Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu'yu ifade vermek üzere Beşiktaş Adliyesi'ne çağırdığı ifade edildi. Çubuklu'nun gözetiminde delillerin karartıldığı iddia ediliyor. Çubuklu'ya tebligatın posta yolu ile gönderildiği ve önümüzdeki hafta Beşiktaş Adliyesi'ne gelerek ifade vereceği belirtiliyor. Savcı Usta'nın, Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu'ya iki sayfalık bir metin okutarak ses kaydını alacağı, örnek kaydın internete düşen ve Çubuklu'ya ait olduğu iddia edilen ses kaydı ile karşılaştırılacağı söyleniyor. Yapılacak analizden sonra iki kaydın uyum sağlaması durumunda Çubuklu'yu zor günlerin beklediği belirtiliyor.

ONLARCA NOKTAYA EŞZAMANLI BASKIN YAPILMIŞTI

Karargah Evleri soruşturmasını yürüten Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok'un, 20 bin TL karşılığında çürük raporu veren, usulsüz olarak askeri ihalelere giren bir suç örgütü ile irtibatlı olduğu deşifre edilmişti. Tesadüfen ortaya çıkarılan suç örgütü ile yürütülen soruşturma kapsamında Ankara ve İstanbul'da onlarca adrese eşzamanlı yapılan operasyonlar yapılmış, gözaltına alınan; aralarında Albay Üçok'un da bulunduğu sanıklar tutuklanarak askeri cezaevine gönderilmişti.

“SATIR SATIR OKUYACAK O POLİSLER BUNLARI”

İnternete düşen ses kaydı ise dikkat çekici detaylarla dolu. Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, Albay Neşet ve Olcay ismindeki şahıs ile Adli Müşavirlik'te görevli bir kadının bilgileri nasıl gizleyeceklerine dair tartışması sırasında Olcay isimli şahsın, “Kritik bir şey kaçarsa eğer yapılan soruşturmalarla ilgili ve onlar bunu satır satır okuyacak o polisler bunları. Terörle mücadele şubeye gidecek bu belgelerin hepsi. Aradan bir şey kaçırırsak ciddi sıkıntı olur” ifadeleri dikkat çekiyor. Konuşma esnasında Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu da “Savcılık açısından oluşturuyor oluşturmuyor meselesi değil de. Önemli olan sizden kıl kopartma meselesi” diyerek, bilgilerin gizlenmesini istiyor. Savcılığın istediği belgeleri vermemek için yapılan görüş alışverişi sırasında Adli Müşavirlik'te görevli olduğu sanılan bayan “Kendinizi rahatlatmak istiyorsanız, fikir sadece düşünce. Şey diyebilirsiniz: Kendisine zimmetli olmayan kalemde…” ifadelerini kullanırken, Olcay isimli şahıs da “Şimdi bu gider. Basına bir sızar. Bu bir şekilde bu kişi aleyhine kullanılacak argümandır” sözleri dikkat çekiyor.

VAKİT