TSK Irak’taki deprem sonrası harekete geçti

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak'taki deprem sonrası harekete geçti.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak'ta meydana gelen ve 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiği deprem sonrası harekete geçti. Hava Kuvvetleri, uçakla ilaç ve sağlık malzemelerini bölgeye ulaştırdı.

Irak'ta 7,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün Halepçe kentinin 32 km güneybatısı olduğu belirtildi. Irak'ta en az 200 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. İran Devlet Televizyonu ise, ülkedeki ölü sayısını 200 olarak açıkladı. AFAD Başkanı, Türkiye'den herhangi bir hasar bilgisine ulaşılmadığını açıkladı.

Irak'taki depremin ardından AFAD koordinasyonuyla arama kurtarma ve medikal müdahale birimlerinden oluşan bir ekip askeri kargo uçağıyla Ankara'dan Irak'ın Süleymaniye kentine hareket etti.

TSK'nın Süleymaniye'ye gidecek olan yardım uçağında 20 kişilik sağlık ekibi ve 250 adet çadır bulunuyor.

Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ta meydana gelen depremle ilgili Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait bir adet A400-M nakliye uçağı, 13 Kasım 2017 tarihinde içinde yardım malzemesi, kurtarma araçları ve AFAD / Sağlık Bakanlığı personeli ile beraber bölgeye intikal ettirildiğini açıkladı.

TSK'dan yapılan açıklamada, "Irak / Süleymaniye’de dün akşam saatlerinde meydana gelen deprem nedeniyle zarar gören insanlara yardım etmek maksadıyla, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait bir adet A400-M nakliye uçağı, 13 Kasım 2017 tarihinde içinde yardım malzemesi, kurtarma araçları ve AFAD / Sağlık Bakanlığı personeli ile beraber bölgeye intikal ettirilmiştir" denildi.

TÜRKİYE