TSK PKK’ya darbe vuruyor

Terör örgütü PKK'nın bahar hazırlığını önlemek amacıyla başlatılan operasyonlar sürüyor.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinin karşısında bulunan, Kuzey Irak’ın Haftanin ile İran sınırı yakınındaki Hakurk bölgesinde, köy korucularının katılımıyla başlatılan bahar operasyonu sürüyor.

Operasyon hakkında valiliklerin dışında askeri birlikler bilgi vermiyor. Helikopterle havadan desteklenen operasyon 5 gündür devam ediyor.

Mardin’in Dargeçit İlçesi’nde 2 gündür başlatılan askeri operasyonların genişleyerek sürerken, teröristlerle sıcak temas yaşandı. Çatışmalarda şimdiye 7 PKK’lı öldürüldü.

Dargeçit’e bağlı Kılavuz beldesinin Belen ve Bostanlı köyleri kırsalında 2 gündür yürütülen askeri operasyonun genişletildi. Operasyonların dün gece Diyarbakır’ın Lice ve Hani ilçeleri arasında bulunan ve teröristlerin ‘Ape Musa’ olarak adlandırdıkları alanda da başlatıldığı belirtildi.

Kuzey Irak’tan Türkiye’ye bahar aylarında sızmaya çalışan teröristler engellemek için PKK/Kongra- Gel’e ait kampların bulunduğu Lice-Kulp ve Genç ilçeleri arasındaki dağlık ve ormanlık bölgede ise başlatılan operasyon devam ediyor.

Lice’deki 2. İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı birliklerin katılımı ile başlatılan operasyonda bölge didik didik taranıyor.

Güvenlik güçlerinin özellikle teröristlerin “Ape Musa” ve “Şehit Remzi” adını verdikleri bölge ve Beyazdağ, Hendik, Hegadere, Çavtepe, Keltepe, Koztepe, Şeytan Kayalıkları ve Hidif kesimlerini taradığı bildirildi.

Havadan operasyona katılan Kobra tipi helikopterlerin zaman zaman teröristlerin barındığı sanılan alanları bombaladığı belirtildi. Zaman zaman sıcak temasın da yaşandığı belirtilen operasyonlarda ölen ya da yaralananın olmadığı belirtildi. Askerlerin yanı sıra korucuların da katıldığı ve sıcak temaslarla süren hava destekli operasyonun özellikle Belen Köyü Cehennem Deresi, Ape Masu alanı ile Beytülşabap’ta yoğunlaştığı bildirildi.

Alınan bilgilere göre dün akşam 2 ambulansın çatışmanın çıktığı yere doğru gittiği belirtildi. Şırnak’ın Beytüşebap ilçesine bağlı Kato Dağı kırsalı ile Ilıcak, Hisarkapı, Boğazören köylerini kapsayan geniş kapsamlı operasyon devam ediyor. Şırnak Tümen Komutanlığı’na bağlı askerler ile korucuların katıldığı operasyonda şimdiye kadar sıcak temasın sağlanmadı.

Bu arada, Siirt’in Pervari ilçesinin Besta bölgesinde gerçekleşen operasyonlara helikopterlerle havadan da destek verildiği ancak teröristlerle sıcak temas sağlanmadığı belirtildi.

Bahar operasyonları her yıl yapılıyor

TSK’nın terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonları her mart ayının ilk haftasında yapılıyor. Kış ayları boyunca Kuzey Irak ve Kandil Dağı’nda bulunan örgüt elemanları havaların ısınmasıyla çatışma amaçlı Türkiye’ye sızıyor.

Genellikle Bingöl’ün Genç, Siirt Akçay Sırnak üçgeninde bulunan dağ silsilesini kullanan örgüt, kanlı eylemlerde bulunuyor.

Güvenlik güçleri Türkiye’ye sızmaları engellemek için 2005 yılının mart ve nisan aylarında bölgede geniş çaplı operasyon düzenlemişti.