TSK sınırda ikinci büyük tatbikatı başlattı!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye’nin Kuzey Irak sınırında bu yıl ikinci büyük tatbikatına başladı.

TSK’nın Irak sınırına girip girmediği netlik kazanmazken, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ya karşı Irak sınırına yığınak yapmasının halk arasında korku yarattığını öne sürdü.

Talabani ’Sorun Türkiye topraklarında çözülmeli’’ dedi. Türkiye’de demokratik düzenlemeler yapılması halinde PKK’nın silah bırakacağını ileri süren Talabani, Ankara’nın PKK’yla mücadele de kendilerinden destek istediğini söyledi.

Irak’ta Al Forat televizyonuna konuşan Talabani, ”Bu sorunun silah yerine barışçı yollarla, demokratik yöntemlerle çözümünün daha doğru olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Peşmerge sorununa da değinen Talabani, peşmergelerin bir bölümünün sınırda, bir bölümünün iç güvenlikte hizmet vereceğini, başka bir bölümünün de Irak Silahlı Kuvvetleri içerisinde yer alacağını vurguladı.

Bu arada PKK ile mücadele sürüyor. Türk ordusunun PKK terör örgütüne karşı başlattığı operasyonlar, Diyarbakır ve ilçeleri Kulp, Lice ile Şırnak, Hakkari, Siirt ve Tunceli çevresinde yoğunlaştığı belirtildi. Bölgedeki birlikler malzeme olarak takviye edilirken, batıdaki komando tugayları da operasyon bölgesine kaydırıldığı iddia edildi.

Diyarbakır 2. Jet Üstü Komutanlığı’ndan da operasyon bölgesine destek kuvvet gönderildiği ileri sürüldü.

TSK, 30 tanktan oluşan zırhlı birliklerini Türkiye sınırına 15 kilometre uzaklıktaki Bawerli kasabasına nisan ayında yerleştirdiği iddia edilmişti. Tankların önümüzdeki günlerde Bawerli kasabasında da tatbikat yapacağı belirtilmişti.

İddialara göre Bawer’e yerleştirilen tankların ikinci tatbikatı gerçekleştiriyor.