TSK’dan savcıları şaşkına çeviren cevap

Genelkurmay, mühimmatın teröristler tarafından da kullanıldığını belirterek suçu terör örgütlerine atmış.

Makine Kimya Endüstrisi’nin (MKE) Poyrazköy mühimmatının TSK’ya ait olduğunu belirten raporuna rağmen, Genelkurmay Başkanlığı; Ergenekon savcılarına gönderdiği yazıda aynı mühimmatın teröristler tarafından da kullanıldığını belirterek suçu terör örgütlerine atmış. Herhangi bir soruşturma başlatmayan askeri savcılık ise, Ergenekon savcılarını adeta isyan ettirmiş.

MKE RAPORUNA RAĞMEN ‘O BORULAR’ DEMİŞTİ

Kafes Eylem Planı ile ilgili hazırlanan iddianamede yer alan bilgiler, Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’un ‘boru’ diyerek küçümsediği Poyrazköy mühimmatları ile ilgili TSK’nın takındığı umursamaz tavrı ortaya koyuyor. Poyrazköy mühimmatları ile ilgili MKE raporu Ergenekon savcılarına ulaşır ulaşmaz harekete geçen savcılar, Genelkurmay Adli Müşavirliği’ne yazı yazarak mühimmatın TSK’dan nasıl ve kimler tarafından çıkartıldığının bulunmasını istiyor. Silahların TSK’nın hangi birimine gönderildiğini dahi bildiren MKE raporunu görmezden gelen Genelkurmay, Adli Müşavirlik aracılığıyla Ergenekon savcılarına gönderdiği yazıda, “Envanterde kayıtlı olan söz konusu mühimmatın MKE Kurumundan tedarik edildiği, bu tip mühimmatın MKE tarafından sadece silahlı kuvvetlere verilmediği, başka kurumlara da verildiği, yabancı ülkelere de satıldığı tespit edilmiştir. Kaldı ki bu tip hafif mühimmatın terör örgütleri tarafından da dış ülkelerden tedarik edilip kullanıldığı bilinmektedir” ifadeleri yer alıyor.

ERGENEKON SAVCILARI DA İSYAN ETMİŞ

Mühimmatın TSK’dan çıktığını ispatlanmasına rağmen Genelkurmay’dan herhangi bir sonuç elde edemeyen Ergenekon savcıları, durumu iddianameye aynen yansıtarak 12 Ağır Ceza Mahkemesi’nin takdir hakkını kullanmasını istemiş.

İşte Ergenekon savcılarına pes dedirten ve mahkemenin dikkatine sunulan o tespit: “Yukarıda belirtilen mühimmatın MKE tarafından imal edilerek ilgili Kuvvete (Jandarma Genel Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı) teslim edildiği MKE Kurumunun yazısı ile sabittir. Nitekim Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Savcılığı aracılığıyla yapılan yazışmalar sonucunda MKE imali olup üzerinde kafile numarası bulunan mühimmatlar, ait olduğu Kuvvetler tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden teslim alınmıştır.

Lav silahı, el bombası gibi etkisi itibariyle vahim nitelikteki mühimmatın, ne şekilde, kimler tarafından askeri birliklerden/depolardan çıkartıldığı, resmi kayıtlarda söz konusu mühimmat hakkında ne tür bilgi bulunduğu tespit edilememiş, Jandarma Genel Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ilgili personeli hakkında depodan çıktığı anlaşılan mühimmat ilgili olarak soruşturma bulunmadığı anlaşılmıştır. (Bu konudaki yazışmalar 2010/34 Esas sayılı dosyanın 19 nolu klasöründe bulunmaktadır.)

Kafes İddianamesi’nde yer alan bir dizi tespit ve yazışma, Genelkurmay’ın Poyrazköy’de ele geçirilen askeri mühimmatlara ilişkin görüşlerinin ne kadar ‘bilimsel!’ olduğunu ortaya koydu. MKE raporlarına dayanarak TSK’ya Poyrazköy mühimmatlarının nasıl sızdığını soran Ergenekon savcılarına Genelkurmay’ın gönderdiği cevap, bir skandalı da ortaya çıkardı. Genelkurmay; Ergenekon savcılarına gönderdiği yazıda, aynı mühimmatın teröristler tarafından da kullanıldığını belirterek suçu terör örgütlerine atmış. Askeri Savcılık da herhangi bir soruşturma başlatmaya gerek görmemişti. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ da olayı küçümsemek için lav silahına boru demişti.

VAKİT