Tsk.mil.tr’den “Başbakan’a karşı sorumludur” çıkarıldı

Genelkurmay’ın "www.tsk.mil.tr" adresli internet sitesinde eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün özgeçmişi bölümünde yer alan ve tartışma yaratan "Başbakan’a karşı sorumludur" ifadesi önceki gün çıkarıldı.

Olay basına yansıyınca sitedeki özgeçmişler bölümü dün kapatıldı ve “güncelleme çalışmaları devam etmektedir” denildi.

GENELKURMAY
Başkanlığı’nın 27 Nisan tarihli bildirisinden sonra, gazetecilerin her gün geceyarılarına kadar takip ettiği “www.tsk.mil.tr” adresli internet sitesinde, iki gün içinde yine ilginç gelişmeler yaşandı.

Önceki gün, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ün özgeçmişinde tartışmaya neden olan “Başbakan’a karşı sorumludur” ifadesi kaldırıldı. Ancak dün, bu ifadenin yer aldığı, internet sayfasının “Genelkurmay Başkanları” bölümü tıklandığında, özgeçmişlerin “güncellemeye alındığı” görüldü. Söz konusu bölüm tıklandığında, “Site güncelleme çalışmaları devam etmektedir” notuyla karşılaşıldı.

Özkök’ün özgeçmişinde, diğer genelkurmay başkanlarının özgeçmişlerinde yer almayan şu ifadeler yer alıyordu: “28 Ağustos 2002 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı görevine atanan Orgeneral Hilmi ÖZKÖK, Türkiye Cumhuriyeti’nin 24’üncü Genelkurmay Başkanı’dır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre, Başbakan’a karşı sorumlu olan Orgeneral Hilmi ÖZKÖK, barış zamanında Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanı; savaş zamanında ise Cumhurbaşkanını temsilen, Türk Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı olarak görev yapar.”

BAŞKANLARDAN TEPKİ Diğer başkanlarınkinden farklı olarak özgeçmişte bu ifadelerin yer alması sıkıntı yaratmıştı. Eski Genelkurmay Başkanları’ndan Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı tepki göstererek, “Orada anayasal durumumuzun yazılması istenmiyor ki. Orada yalnızca bizlerin özgeçmişi yazılıyor. Bu konuyu araştırtıyorum; gereğini yapacağım” demişti.

Benzer bir tepki gösteren eski Genelkurmay Başkanlarından Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu da “Bu ifadenin özgeçmişte yer almasının ne anlamı var. Özgeçmiş bireyin yaşamıyla ilgilidir. Anayasal durumuyla ilgili değil” diye konuşmuştu.

İNGİLİZCE AÇIKLAMASI Hilmi Özkök ise özgeçmişin kasıtlı olduğu iddialarıyla ilgili Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök’e şu açıklamayı yapmıştı: “Hiç alakası yok. O özgeçmiş, benim görev dönemimde Genelkurmay sitesine kondu. Genelkurmay’ı ziyaret eden yabancılar için İngilizce bir özgeçmiş metni hazırlamıştık. Bu metni olduğu gibi çevirip siteye koymuşlar. Kimin koyduğunu bilmiyorum. Ama bunun hiç önemi yok. Neticede benim görev zamanımda ve benimle çalışan arkadaşlarım tarafından kondu. Kasıtlı olduğunu da sanmıyorum. Ayrıca bu beni neden rahatsız etsin? Oradaki ifade, Anayasa’da yazılanın tekrarından ibaret.”

SEMPOZYUMDA KONUŞULDU Özkök’ün özgeçmişinde yer alan ifadeler, 31 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde İstanbul’daki Harp Akademileri Komutanlığı’nda yapılan güvenlikle ilgili sempozyuma da damgasını vurmuştu. Özkök’ün sempozyuma gelmemesi, “Genelkurmay, Özkök’ü davet etmedi”, “Özkök tepki olarak sempozyuma gelmedi” iddialarına neden oldu.

BÜYÜKANIT NOKTALADI Özkök’le ilgili bu tartışma ve iddialara ilişkin son noktayı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt koydu. Büyükanıt, 7 Haziran’da Finlandiya’nın askeri günü resepsiyonunda “İnanın böyle şeyler Hilmi Paşa’yı da çok üzüyordur” dedi.

HÜRRİYET