TŞOF: Kış lastiği uygulamasına kamuya ait tüm araçlar dahil edilmeli

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, Türkiye'de 17 milyon civarında bulunduğunu söyledi.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, Türkiye’de 17 milyon civarında bulunduğunu söyledi. Bu araçların yaklaşık 1,5 milyonunun ticarı araç olduğunu belirten Apaydın, “Kar lastiği uygulaması sadece ticari araçları kapsıyor ama kamuya ait ağır tonaj araçlar da var. Kamu ve özele ait tüm otomobillerin de uygulamaya dahil edilmesi gerekir” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün genelgesi kapsamında Türkiye’de tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanmak zorunda. Yeni uygulamaya göre; kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin de kış lastiği olması zorunluluğu aranacak. Denetimi gerçekleştirecek kolluk kuvvetleri de kamyon, çekici, tanker, otobüs, yarı römork, römork, minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında ‘M+S’ işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti arayacak. Kış lastiği taşımayanlara ise 2918 Sayılı Karayolları Kanunu’nun 114. maddesi kapsamında 500 Tl idari para cezası uygulanacak.

Uygulamayı değerlendiren (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, Türkiye’nin büyük bölümünün kışı ağır yaşadığını söyledi. Türkiye’nin bir bölümünde de kar ve sis olmadan kış geçirildiğine işaret eden Apaydın, bu bölgelerdeki kar lastiği uygulamasına valiliklerin karar vereceğini kaydetti. Apaydın şöyle devam etti: “Burada gözden kaçan konu var. Şehirlerarası yollarda sadece özel kamyon, otobüsler seyretmiyor. Kamuya ait araçlar da şehirlerarası yollara çıkıyor. Aslında karayolları emniyeti açısından gayri ticari araçlarla kamuya ait tüm araçların da kar lastiği kullanması gerekir. Bakanlığın ilan ettiği dört aylık sürede ülkemizdeki 17 milyon civarındaki araçların tamamı kar lastiği kullanmalı. 17 milyon aracın yaklaşık yüzde 8-9’u ticari araçtır. Yani ülke genelinde yaklaşık 1,5 milyon ticari araç var.”