Tsunaminin faturası ağır

Endonezya'da tsunaminin faturası ağır oldu

Son bilgilere göre depremin ardından oluşan tsunamiden dolayı Cava adasında ölü sayısı 341, yaralı sayısı 601’e ulaşırken, 200’den fazla kişinin de halen kayıp olduğu bildirildi.

Yerel saatle dün 15:24 (TSİ 10:24)’te meydana gelen depremin Cava adasının 620 kilometre güneyindeki Hint Okyanusu’nun deniz tabanında oluştuğu belirtildi. Görgü tanıkları, iki dakikadan fazla süren depremde başkent Cakarta’da büyük binaların sallandığını söyledi. Endonezya devlet meteoroloji ve jeofizik ajansı, depremin büyüklüğünü ilk olarak 5.5 duyurdu, daha sonra 6.8 olarak düzeltti. Depremin gerçek büyüklüğünü son olarak 7.7 olduğunu açıklayan ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) de sismologların verdiği bilgi çerçevesinde depremin büyüklüğünün gözden geçirildiğini bildirdi. İlk olarak 7,2 olarak açıklanan depremin büyüklüğünün daha sonra 7,1 olduğu bildirilmişti.

ÖLENLER ARASINDA 4 YABANCI VAR

Yetkililerin erdiği bilgilerde ölenler arasında dört tane yabancının olduğu ve tsunami sonrası 54,000 kişinin yerlerinden olduğu açıklandı. Söz konusu yabancıların Pakistanlı, Hollandalı ve İsveçliler olduğu kaydedildi.

TSUNAMİ UYARISI YAPILMADI

Depremin ardından, 300 bin kişinin öldüğü ve 26 Aralık 2004’te 9 büyüklüğündeki depremin ardından kurulan erken uyarı sisteminin tsunami uyarısı yapmadığı bildirildi. 2004’teki büyük deprem sonrası Sumatra adasında kurulan tsunami erken uyarı sisteminin çalışmadığı, Cava adasında böyle bir sistemin henüz kurulmadığı ifade edildi. Hükümetin bu sistemi, Cava adasına üç yıl içerisinde kurmayı planladığı açıklanırken, Amerikan Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi deprem sonrası yaptığı açıklamada “yaygın yıkıcı bir tsunami” tehdidi olmadı uyarısı yapmış fakat yerel tsunamilerin olabileceğini duyurmuştu.

Yerel medyadaki haberlerde uyarı yapılmamasına rağmen, Cava’da yaşan halkın denizin çekildiğini görmeleri üzerine kaçarak yüksek yerlere sığındığı belirtildi. Görgü şahitleri depremin ardından oluşan dalgaların araçları ve botları süpürerek, sahildeki evleri ve lokantaları dümdüz ettiğini ve 550 metre içerilere kadar girdiğine şahit olduklarını bildirdi. Haberlerde ayrıca zararın en büyük olduğu Pangandaran bölgesinde evsiz kalanların naylonlar ve paspaslarla çadırlar kurmaya çalıştıkları ve yetkililerin henüz yardım dağıtımına başlamadığı kaydediliyor.

Metro TV’ye konuşan yetkililer, sahil kesimindeki 3 bölgede bulunan halkın öldüğü ya da kaybolduğunu söyledi. Yetkililer, yolların tıkandığı ve birçok yerde elektriklerin kesildiği depremin ardından 23 bin kişinin evlerini terk ettiğini açıkladı. Depremden sonra Cava adası ve Avustralya’nın Christmas adaları için tsunami uyarısı yapılmıştı. 2004’deki tsunamiden etkilenen Maldiv adaları ile Hindistan da depremden sonra uyarı yaptı. Depremin başkent Cakarta’da 30 saniye süreyle hissedildiği belirtildi. Halk burada da sallanan dev binaların içinde büyük korku yaşadı. Metro TV, görgü tanıklarına dayanarak adadaki halkın depremin ardından tsunamiden korunmak için dağlara kadar koştuğunu bildirdi. Yerel radyo istasyonu El Şinta’ya açıklama yapan bir kişi, iki metre yüksekliğindeki dev dalgaların, Cava’nın batısındaki Pangandaran sahilindeki küçük otelleri yıktığını ve tekneleri sahile attığını söyledi. Radyo ayrıca sahil şeridindeki bütün evlerin yıkıldığı, insanların civardaki bir tepeye ”tsunami!, tsunami!” diye haykırarak kaçtıklarını duyurdu. ABD Jeolojik Araştırma Dairesi de 7.7 büyüklüğündeki depremden sonra Cava’nın güney sahilinde Richter ölçeğine göre 6.1 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı meydana geldiğini bildirdi.

ENDONEZYA’DAKİ DEPREMLER

17 bin adadan oluşan ve dünyanın en kalabalık 4. ülkesi olan Endonezya sık sık depremlerle sarsılmasından dolayı ”Ateşin Pasifik Halkası” olarak adlandırılıyor. Endonezya’nın Sumatra Adası açıklarında 26 Aralık 2004’te 9 büyüklüğündeki bir deprem oluşmuş, ardından gelen tsunami 10 ülkede 300 binden fazla insanın ölümüne neden olmuştu. Felakette sadece Endonezya’da 170 bin kişi ölmüştü. Mayıs ayında Java Adası’nın Yogyakarta kentini vuran 6. 2 büyüklüğündeki deprem, 6 bine yakın kişinin ölümüne neden olmuştu. 2005 mart ayında Sumatra açıklarındaki Nias adasında 8. 7 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş ve bu depremde de bin 300 kişi hayatını kaybetmişti. Sumatra Adası’nda 2000 yılının haziran ayında ise yine 7.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş ve bu depremde 120 kişi ölmüştü. Biak Adası’nda Şubat 1996’da meydana gelen 8.2 büyüklüğündeki depremde de 100 kişi öldü. Diğer bir büyük deprem ise Aralık 1992’de Flores Adası’nda meydana gelmiş, adayı vuran 7.8 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunamide 2 bin kişi can vermişti.