Tsunaminin vurduğu Açe’de ilk Türk okulu açıldı

Türk müteşebbisler, tsunaminin vurduğu Osmanlı yadigârı Açe'de tarihî bir başarıya imza attı.

Resmî açılışı yapılan kolejin öğrencilerinin yüzde 80’ini tsunamizede ailelerin çocukları oluşturuyor. 14 dönümlük arazi üzerine kurulan okul, felaket sonrası bölgeye ilk ulaşan Türk kuruluşları tarafından eğitime kazandırıldı. Pasifik İşadamları Derneği (PASİAD) ve Kimse Yok mu Derneği’nin yaptırdığı kolej, 650 öğrenciye hizmet verecek. Türkçe, İngilizce ve Bahasa dilinde eğitim veren kolej, aynı zamanda bölgenin ilk depreme dayanıklı okulu olacak.

Bazı camilerinde hâlâ İkinci Abdülhamid adına hutbe okunan Açe’ye tsunami sonrası yardım seferberliği başlatan Türk dernekleri buradaki Türkiye sevgisini kat kat artırmış. PASİAD ve Kimse Yok mu derneklerinin yanı sıra Kızılay, Deniz Feneri ve İHH gibi kuruluşlar da Açe’ye yardımları sürdürüyor.

Endonezya’ya bağlı Açe eyaletinin başkenti Banda Açe’de inşasına 3 ay önce başlanan özel Fatih Koleji’nin ilk bölümü tamamlanarak hizmete girdi. Okulun resmi açılışını Açe Eyalet Valisi Mustafa Abubakar ve PASİAD adına eğitimci Mehmet Ali Şengül yaptı. Vali Mustafa Abubakar, okul yöneticilerine minnettarlığını ifade ederek, okul inşaatının hızlandırılarak kurumun en kısa zamanda tüm kapasite hizmete girmesini arzuladığını vurguladı. Eğitimci Mehmet Ali Şengül de, kolejin Endonezya ve Açe ile Türkiye arasındaki dostluğunun bir nişanesi olacağını dile getirdi. Şengül, okuldan yetişen gençlerin önemli mevkilere gelerek, ülkelerine ve dünyaya faydalı olacaklarını anlattı.

Gelen olağanüstü talep üzerine geçici binada eğitim vermeye başlayan okul, 22 Haziran’da tümüyle hizmete girecek. 24 sınıf, 7 laboratuvar, kütüphane, sinema ve konferans salonları ile açık ve kapalı spor tesislerinden oluşan Fatih Koleji, 9 bini kapalı olmak üzere 14 dönüm arazi üzerine inşa ediliyor. Kolej Müdürü Cemalettin Aydoğan halihazırda okuyan ve daha sonra kabul edilecek öğrencilerin yüzde 80’inin depremzede olmasına özen göstereceklerini kaydetti. Aydoğan, “Ülkemizden 12 bin kilometre uzakta olsak da Türk yardımseverliğini burda göstermek bizi çok mutlu ediyor. Okulumuzu gezen Amerikalı bir heyet bile şaşkınlığını gizleyemedi.” diye konuştu.

Tsunami ve deprem felaketinde yüzlerce okulun yıkıldığı bölgenin depreme dayanıklı ilk eğitim kurumu olan kolej inşaatına Açeli esnaflar da yardım ediyor. Kolejin, 3 milyon dolara mal olması bekleniyor. Endonezya’nın en büyük adası olan Sumatra’nın kuzeybatısındaki özerk Açe eyaletinde yaklaşık 5 milyon kişi yaşıyor. 2003 sonundaki Deprem ve tsunami resmi rakamlara göre sadece Açe’de 220 bin kişinin ölümüne yol açtı. Gayri resmi rakamlara göre ise Açe, 400 bine yakın insanını kaybetti.