Tsunami’nin ölü sayısı: 531

Endonezya'daki tsunamide ölü sayısı 531'e yükseldi.

Endonezya’nın Cava adası açıklarında önceki gün meydana gelen Richter ölçeğine göre 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından yaklaşık 2 metre yüksekliğindeki dalgalar, adanın batısında yer alan Pangandaran sahilindeki küçük otelleri yutmuştu. Yetkililer, ölenler arasında çocukların da bulunduğu belirtti. Yerel medyadaki televizyon görüntülerinde ise aile yakınlarını bulmaya çalışan kişilerin fenalık gerdirdiği gözlendi.

ÖLENLER ARASINDA 4 YABANCI VAR

Yetkililerin verdiği bilgilerde ölenler arasında dört tane yabancının olduğu ve tsunami sonrası 54 bin kişinin yerlerinden olduğu açıklandı. Sözkonusu yabancıların Pakistanlı, Finlandiyalı, Hollandalı ve İsveçliler olduğu kaydedildi.

TSUNAMİ UYARISI YAPILMADI

Depremin ardından, 300 bin kişinin öldüğü ve 26 Aralık 2004’te 9 büyüklüğündeki depremin ardından kurulan erken uyarı sisteminin tsunami uyarısı yapmadığı bildirildi. 2004’teki büyük deprem sonrası Sumatra adasında kurulan tsunami erken uyarı sisteminin çalışmadığı, Cava adasında böyle bir sistemin henüz kurulmadığı ifade edildi. Hükümetin bu sistemi, Cava adasına üç yıl içerisinde kurmayı planladığı açıklanırken, Amerikan Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi deprem sonrası yaptığı açıklamada “yaygın yıkıcı bir tsunami” tehdidi olmadı uyarısı yapmış fakat yerel tsunamilerin olabileceğini duyurmuştu.

Yerel medyadaki haberlerde uyarı yapılmamasına rağmen, Cava’da yaşan halkın denizin çekildiğini görmeleri üzerine kaçarak yüksek yerlere sığındığı belirtildi. Görgü şahitleri, depremin ardından oluşan dalgaların araçları ve botları süpürerek, sahildeki evleri ve lokantaları dümdüz ettiğini ve 550 metre içerilere kadar girdiğine şahit olduklarını bildirdi. Haberlerde ayrıca zararın en büyük olduğu Pangandaran bölgesinde evsiz kalanların naylonlar ve paspaslarla çadırlar kurmaya çalıştıkları ve yetkililerin henüz yardım dağıtımına başlamadığı kaydediliyor.