TTK’ya 5 bin işçi alınmalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak İl Başkanlığı, Genel Maden İşçileri Sendikası'na (GMİS) yaptığı 60. kuruluş yıldönümü ziyaretinde ocaklara yeni işçi alınmasını istedi.

CHP İl Yönetim Kurulu üyeleri ile GMİS Yönetim Kurulu’nun hazır bulunduğu ziyarette konuşan CHP İl Başkanı Ali Koçal, “Genel Maden İş Sendikası’nın 60. kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Taşkömürü, Zonguldak için ülkemiz için ne kadar vazgeçilmezse Genel Maden İş Sendikası da o derecede vazgeçilmezdir. 1990-91 yıllarında GMİS öncülüğünde gerçekleştirilen Büyük Madenci Grevi ve Ankara Yürüyüşü, Türk ve Dünya tarihine altın harflerle yazılmıştır. Dışarıya ne zaman gitsek, bu eylemin halen belleklerde ne kadar güçlü olduğunu görüyoruz. Gururla söz edilen bu eylem bizi de gururlandırıyor” dedi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) üretiminin arttırılması için işçi alımına ihtiyaç olduğunun altını çizen Koçal, “TTK’da işçi sayısı ile üretim rakamlarının gün geçtikçe azaldığını biliyoruz. TTK’ya alınan 1200 işçinin sayı olarak yetersiz olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin taşkömürüne ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bugün Kurum’da 4 bin işçinin çalışacağı üretim alanları olduğunu biliyoruz. Bu nedenledir ki TTK’ya acilen işçi alınması gerektiğini de biliyoruz. Türkiye’nin taşkömürüne ihtiyacı var ve yeraltında bir servet yatıyor. Bu kömürün yeryüzüne çıkarılması için gereken ne ise yapılmalıdır. Üretimin arttırılması isteniyorsa TTK’ya 5 bin işçi alınmalıdır. Eğer bu iktidar bu işçiyi almazsa, önümüzdeki seçimlerden iktidar olarak çıkacağımızı düşünerek, bu 5 bin işçiyi biz alacağız” dedi.

Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren GMİS Genel Başkan Yardımcısı Rahmi Yaman da, Koçal’ın sözlerine gönülden katıldıklarını belirterek, “TTK’nın kurulu kapasitesi 5 milyon tondur. Bu üretim kapasitesine ulaşılması için verilen sözler var. Ancak bugün TTK’nın üretimi 1 milyon 400 bin tonlara, işçi sayısı ise 10 binlere düşmüştür. 560 gruplu işçi alımı için bu tehlikeli mesleği yapmaya gönüllü 42 bin Zonguldak insanı çalışmak için başvuruda bulunmuştur. Türkiye, kendi taşkömürünü üretmek dururken, dışarıya her yıl 1.5 milyar dolar ödeyerek kömür alıyor. TTK’nın üretim kapasitesine ulaşılması, işçi alınarak gerekli yatırımların yapılması için demokratik çerçevede her türlü mücadeleyi veriyoruz, vereceğiz” diye konuştu.