TÜBİTAK üstün zekalılar için 3 okul kuracak

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Plan ve Bütçe görüşmeleri kapsamında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve bağlı kurumların bütçelerinin görüşmesi tamamlandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Plan ve Bütçe görüşmeleri kapsamında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve bağlı kurumların bütçelerinin görüşmesi tamamlandı. Soruları cevaplayan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK’ın İstanbul, Ankara ve İzmir’de üstün zekalıların eğitim göreceği 3 okul kuracağını söyledi.

Her biri 100 öğrenci kapasiteli olacak okullarda öğretmen olarak TÜBİTAK uzmanlarının görev yapacağını belirten Ergün, öğrencilerin ilköğretim ve lise eğitimlerini de bu okullarda tamamlamasının planlandığını ifade etti. 1 yıl içinde eğitime başlaması hedeflenen okullar için Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayının beklendiğini dile getiren Bakan Ergün, okulların, tüm illere kurmayı hedefledikleri bilim merkezleriyle iç içe olmasını istediklerini kaydetti. Okullarla ilgili bütçe ve plan çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Ergün, “Bu okullarda okuyan öğrencilerin liseye nasıl geçiş yapacağı gibi detaylar üzerinde çalışıldı. Bunlar kurgulandı. Son hazırlıklar tamamlanıyor.” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan oylama ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve bağlı kurumların bütçeleri kabul edildi.