TÜBİTAK yarışmasında Yıldırım Koleji öğrencileri finale kaldı

TÜBİTAK yarışmasında Yıldırım Koleji öğrencileri finale kaldı.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, Yıldırım Koleji öğrencileri, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı’nın düzenlediği Bilgisayar-Biyoloji-Fizik-Kimya-Matematik ve Yerbilimi dallarında, “36. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması”nda finale kaldı.
5 projeyle yarışmaya katılan kolejin öğrencilerinden Alican Tazegül ve Cüneyt Tandoğan, hazırladıkları “Biyokart ve Makinesi” projesiyle finalist olarak Ankara’ya çağrıldı.

TÜBİTAK, ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve uygulamalı bilimlerde çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla her yıl yarışma düzenliyor. Bu sene düzenlenen 36. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’na, Yıldırım Koleji öğrencileri 5 projeyle katıldı. Bu 5 proje içerisinden Alican Tazegül ve Cüneyt Tandoğan isimli öğrencilerin hazırladığı Biyokart ve Makinesi adlı proje finalist olarak Ankara’ya davet edildi.

ÖĞRENCİLERİN HAZIRLADIĞI PROJE

Yıldırım Koleji’nde kimya öğretmeni Salih Kökrek, rehberliğinde hazırlanan proje, hastanelerdeki işlemlerin hızlı ilerlemesi, doktorların hastalara daha verimli olabilmesi, hastanelerde oluşan izdihamın önlenmesi ve eczanelerdeki yanlış ilaç verme riskinin kaldırılmasını içeriyor.

Yıldırım Koleji Lise Müdürü Feyzullah Gülbent, TÜBİTAK’ın bu sene yarışma etkinliğini yurt geneline yaymak, daha çok öğrencinin katılımını sağlamak amacıyla yarışmanın yurt genelinde 10 bölge merkezinde düzenlemeyi kararlaştırdığını hatırlattı. Gülbent, her merkezde bir öğretim üyesinin TÜBİTAK tarafından yarışmadan sorumlu bölge koordinatörü olarak görevlendirdiğini kaydetti.

10 AYRI BÖLGEDE YAPILDI

TÜBİTAK’ın belirlediği bölge merkezleri ise Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri, Tokat. Proje rehberine uygun olarak hazırlanan projeler önce, 10 ayrı bölgede ve her dal için ayrı ayrı oluşturulacak jürilerce, “proje raporu” üzerinden değerlendiriliyor. Bu değerlendirmede konu seçimi veya probleme yaklaşım açısından özgünlük, yaratıcılık, düşünce ve uygulamada bilimsellik, uygulanabilirlik, ekonomik bir yarar sağlamak, kullanılan temel bilgilerin özümsenmiş olması, sonuca ulaşabilme, açık ve anlaşılır olma ve raporu hazırlamada gösterilen özen gibi ölçütler dikkate alınıyor.

Kolej öğrencilerinden Alican Tazegül ve Cüneyt Tandoğan’ın hazırladığı Biyokart ve Makinesi adlı proje Ankara, Afyon, Bartın, Eskişehir, Karabük, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya ve Zonguldak illerinin genelinden giden bir çok proje içerisinde Ankara’ya çağırılan 5 finalist projeden biri oldu. Gülbent, Ankara’ya çağrılan öğrencilerden Alican Tazegül ve Cüneyt Tandoğan ile kimya öğretmeni Salih Kökrek’i başarılarından dolayı kutladığını söyledi. Feyzullah Gülbent, alınan bu başarıyla kolejin olimpiyat proje çalışmalarında çok daha başarılı bir konuma geldiğinin altını çizdi. Gülbent, finale kalan öğrencilerinden Türkiye derecesi beklediğine de vurgu yaptı.